Sağlam Karakterin Korunması

Güneydoğu seyahatimizde, Batman Nur talebelerinden, Said Dolgun ,Urfa yolunda ilerlerken  anlattı  gerçek bir vakıa olduğunu ifade etti.

Bir yolcu minibüsü yolda seyrederken, asfaltın  orta yerinde Hoca Nasreddinin karakacan , bazılarının arapça binek manasına gelen kibar bir ifade ile merkep, kabaca ifade ile birçoğunun eşek , Hz Bediüzzaman’ın da , bütün yaratılanlara olan şefkatinden dolayı ,  çok çalışkan manasına gelebilecek , ifade ile işlek dediği , sabırlı hayvan , yolun ortasında öylece durarak trafiğe engel olur.

Yolcular şöförün sinirlenerek tepki vereceğini beklerken , yolcuları hayrete düşüren bir şey olur. Şöför sakince, arabadan iner , hayvana yaklaşır, onu gözlerinden öper, yolun kenarına çeker ve direksiyonun başına geçer. Yolcular hayretle  ne iş?  Diye sorunca şöförün cevabına hayran kalırlar.

Yahu kardeşim der, insanların bir çoğunun karakteri bu zamanda o kadar değişken olmuş ki, bu eşek gibi karakterini muhafaza eden , eşekliğinden ödün vermeyen bu havvanın  durumuna hayran kaldığım için , ona takdirlerimi arzettim demiş.

Hisse
Menfaat, korku, ya da yalakalık duygusu gibi sebebler ile , bukalemun tavrı takınaların çirkinliğini ifade etmektedir.

Abdülhamit Oruç

www.NurNet.org