Somali Ziyareti ve Risale-i Nur Dersleri

somali.haritaSOMALİ (HABEŞİSTAN) ZİYARETİ

Habeş Kralı Necaşi şöyle demişti: “Keşke şu saltanata bedel Hz. Muhammed (a.s.m)’e hizmetkâr olsaydım. Müslümanlar ilk defa Miladi 615 yılında, Recep ayı içinde dördü kadın olmak üzere, 15 veya 16 kişi Habeşistan’a hicret ettiler. Bunların içinde Osman bin Affan ile ailesi Peygamberimizin kızı Rukiye de bulunuyordu

Sahabe i kiramın ilk hicret etmiş olduğu bu ülke Habeş Kralı Necaşi ve Bilal i Habeşi’nin ülkesidir. Somali Başkenti Mogadişu dur. Nüfusu 9 milyondur. Ülke nüfusunun hemen hemen yarısı hafız olmakla birlikte diğer insanlarında en azı birkaç cüzü ezber bilir. Ülkede Arapça ve Somali ce konuşulmaktadır.

Somali uzun yıllar İngiltere ve İtalya’nın sömürüsünde kalmış ve en son 1960 da bağımsızlığını kazanmıştır. Ancak ülkede iç savaş devam etmektedir. Türkiye  Somali’de sağlık, eğitim, insani yardım, belediyecilik hizmetleri ve altyapısı ile su kuyusu açılması gibi çok farklı alanlarda sayısız kalkınma projesi tamamlamış ya da çalışmalarını devam ettirmektedir. Yeniden inşa edilen, tüm teçhizatı sağlanan ve beş yıllığına işletmesi üstlenilen Mogadişu’daki 200 yataklı Diğer Hastanesi, Afrika’nın sayılı hastanelerinden biri haline gelmiştir.

SOMALİYE GİDİŞİMİZİN SEBEBİ

Türkiye den her yıl gönüllü olarak İstanbul-Üsküdar dan doktorlarımızın bu ülkeye gidip gelmeleri hem Somali deki mağdur insanları tedavi etmeleri hem de manevi hastalıklarına deva olacak olan Risale-i Nurları götürüp bu ülkede dağıtmaları ve bize bu hizmetlerin orada daha düzenli devam etmesi gerektiğini ifade etmeleri bununla birlikte bölgemiz Trakya da doktorasını bitirip ülkesine dönen Somali asıllı Arapça İngilizce ve Somali diline hakim Mustafa kardeşimizin bizi bu ülkeye teşvik etmesi ve mutlaka Somali de bir Dershane açmamız lazım ve bu eserler Somali deki yaşanan sıkıntılara deva olabilecek hakikatler olduğunu eğer dershane açarsanız ben size bu konuda her türlü desteği verebilirim demesi bizi cesaretlendirdi.

SOMALİYE GİDİŞİMİZ.

Başkent Mogadişu ya indikten sonra bizi Mustafa Kardeş aldı ve Otele doğru yola çıktık.

Dört gün sürecek olan ziyaretimizde hemen hemen her saat gerek Doktorlar gerek Mühendisler ve diğer meslek grupları, işadamları bizi ziyarete geldiler ve biz mütemadiyen onlara Risale-i Nurları okuyup anlattık. Özellikle Aşiret reisi Şeyh Muhammed Hasan “bu eserleri bu zamana kadar neden sakladınız ve bize ulaştırmadınız” dedi.

Bu eserlere ülkenin çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Somali de Okullarda da bu dersler okutulmalı dedi.

Biz Türkiye ye döndükten sonra şeyh Muhammed telefonla arayarak bize bu kitapların acilen Somali diline tercüme edilerek taraflarına ulaştırılmasını söyledi ve ziyaretimizin çok faydalı olduğunu ve memnuniyetini ifade ettikten sonra tekrar ziyaret etmemizi arzuladıklarını bildirdi.

Ziyaretimiz çok bereketli geçti ve çok güzel neticeler alındı. Götürdüğümüz kitapları hediye ettik dağıttık. Risale-i Nur hakikatlerine insanlığın ne kadar ihtiyacı olduğunu farkettik. Kısa ama çok verimli geçen ziyaretimiz dört günün sonunda bitti ve Türkiye ye döndük. Vazifemiz bitmedi daha da arttı ve sorumluluk hissediyoruz. Habeş Kralı Necaşi nasılki sahabe efendilerimizin zulümden kaçıp kendilerine sığındıklarında onlara destek olmuş muhafaza etmişse bizde bu ülkedeki şuan yaşanan sıkıntılara bir nebze olsun çare aramayı ve gerekirse yardım etmeyi bir vefa borcu biliyoruz Somali ye daha neler yapabiliriz diye çalışmalarımız devam ediyor.

Bir Ağabeyimizin Üstadı rüyasında gördüğü ve ellerini açıp Somali ye dua ettiğini duyuyor ve bu ziyaretin makbuliyetine alamet olarak mülahaza ediyoruz..

Ya Rabbi milletimize ve dünyadaki tüm Müslüman alemine birlik ve beraberlik ver.

Ya Rabbi İttihad-ı-İslamı bizlere en kısa süre içerisinde nasip et… İslamı en kısa zamanda dünyaya hakim kıl.

Ya Rabbi birlik ve beraberlik içinde olmak için aşkla, şevkle, gece-gündüz gayret etmeyi nasip et.

Ya Rabbi bizleri birbirimize sevdir, kalplerimize sevgi, şefkat, muhabbet yerleştir; bizleri birleştir, bölünmüşlüğümüzü kaldır, bizleri birbirimizden ayırma

Ya Rabbi tüm islam alemine birlik beraberlik, kardeşlik, huzur ve mutluluk içinde yaşamayı ihsan et.

Tüm kardeşlerimize selam ediyor Somali hizmetlerinin inkişafı için dualar bekliyoruz.

Ruba Vakfı – Trakya Nur Hizmetleri (www.rubavakfi.org)

www.NurNet.org