Teknoloji Aile İçin Fırsata Dönüşebilir!

Son dönem ebeveynlerinin çocuklarıyla çatıştığı en büyük alan çocuklar ve teknolojik bağımlılıklar. Anne ve babalar biraz da korkularının yönlendirmesi ile,  yasaklarla ve kavgalarla çözmeye çalışıyorlar problemi. Pedagog Doktor Adem Güneş ise bu konunun anne ve babalar açısından fırsat olabileceğini söyleyerek, ebeveyn ve çocuk ilişkisi açısından yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

“Akıllı telefondaki oyunlar da, bilgisayar da, internet de aile içinde bir araya gelmenin, birlikte oyunlar oynayarak keyifli vakit geçirme fırsatına dönüşebilir. Teknolojik gereçler yasaklanarak değil, birlikte kullanarak nasıl kullanılacağı çocuğa aktarılır.

Çocuğu ile yere uzanıp oyun oynayan bir babanın verdiği huzur ömür boyu unutulmaz.”

Elbette teknolojik cihazların işlevi önemli. Adem Güneş teknolojik cihazların ikiye ayrıldığını söylerek ailelere şu önerilerde bulunuyor:

“ Teknolojik cihazlar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır:

Aktif teknolojik cihazlar;  Kontrolü kendi elinde aktif bir şekilde tutan cihazlardır. Televizyon ve Online oyunlar buna örnektir. Bunlar kullanıcıyı aktif şekilde kendisinde tutar. Çocukta irade kullanımı güçlenmedikçe bu gereçlerin ciddi bağımlılık oluşturma riski vardır. Bir süre sonra ihtiyaç haline dönüşür. Çocuk ergenlik öncesi hiçbir yaş döneminde aktif teknolojik gereçlerle meşgul edilmemelidir.

Pasif teknolojik cihazlar, offline oyunlar, Wii, XBox, iPad ve “SAR Değeri Düşük” telefonlarla oynanan oyunlarıdır. Bu oyunlarla çocuğun tanışmasında en erken yaş 3/4 dür. İdeal olanı ise okul çağında haftada belirlenmiş “1 gün” ve maksimum 2 saattir. Bu oyunların anne baba ile birlikte oynaması aidiyet duygusunu geliştirir.

Ailede aidiyet duygusu gelişimi için ayrıca haftanın bir gününü evde “sinema günü” ilan etmek, ailecek keyifli vakit geçirme üzere düzen oluşturmak başarılı bir aile yapısının örneğidir. Bu filmler kimi zaman eğitici, kimi zaman belgesel, kimi zaman sinema filmleri şeklinde planlalanabilir.”

Vahdet Gazetesi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: