Ürdün’de Risale-i Nur ve Bediüzzaman Konuşuldu

urdun.risalei.nurÜrdün Amman’da Risale-i Nur ve Bediüzzaman konferansları düzenlendi. Ürdün Üniversitesi’nde, İslam Kültür Merkezi ile İstanbul İlim ve Kültür Vakfının birlikte düzenlediği konferanslarda Bediüzzaman Hazretlerinin risalelerdeki ıslah yöntemleri, engellere karşı direnişi, nurların başlama ve yayılma süreci, ne gibi zorluklarla karşılaşıldığı, nur talebelerinin risaleleri gizlice elleriyle yazıp çoğaltmaları, bu hareketin Üstadın vefatından sonra azalmasının aksine giderek artması ve dünyaya yayılması gibi konulardan bahsedildi.

Konferansların açılışını üniversite rektör vekili doktor Hale Elhaymi Elhavrani yaptı. Elhavrani, “muhakkak ki Said Nursi dünya için bir örnektir. Doğru sözleri batıldan ayıklayarak cihad ve davet sahasına taşıdı. Büyük İslamı taşıyacak olan nesli terbiye etmek için elinden gelen çabayı sarf etti. Risale-i Nura tüm alemin ihtiyacı vardır” dedi.

İslam Kültür Merkezi Müdürü Dr. Ahmed Şükri ise “Said Nursi’nin talebeleri zulmün karşısında durdu ve sözleri hidayete erenlere nur, zalimlere ise ateş oldu. Nursi’nin vefatıyla ıslah hizmeti ölmedi, aksine arttı ve Türkiye dışına da yayıldı” şeklinde konuştu.

Üç oturumda yapılan konferanslara İstanbul İlim ve Kültür Vakfından, Risale-i Nur’u Arapçaya çeviren İhsan Kasım Essalihi, Süleyman Demirel üniversitesinden Dr. İshak Özgel, Ta’z Elyemeniyye Üniversitesinden Dr. Necib Essuudi, Ürdün Üniversitesinden Dr. Racih Elkürdi, İslam ve Kültür Merkezinden Dr. Muhammed Reyyan, Süveys Elmısri Üniversitesinden Dr. Cemal Seyidbey, Irak İslam İlimleri Üniversitesinden Dr. Ra’d Elgeylani ve Ürdün Üniversitesinden Dr. Me’mun Cerrar katıldı.

risale haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: