Zemzem Suyunun Fazileti, Özellikleri ve Bereketi

Orucun mümkünse hurma ile hurma yoksa, su ile açılması tavsiye edilmiştir.
    
Yeryüzündeki en kıymetli su ise, Mekke’de, Kâbe’nin güney doğusunda, Kâbe’ye yirmi metre kadar uzaklıkta, Hacer-i Esved’in tam karşısında bulunan Zemzem kuyusunun suyudur. Buna “İsmail Kuyusu” da denilir. Çünkü, kısa bir yazıda tamamen nakletmemiz mümkün olmayan, Hz. İbrahim, Hz.Hâcer ve oğulları Hz. İsmail ile başlayan 4000 yıllık bir tarihçesi vardır.
Yeryüzündeki en kıymetli su olan Zemzem suyunun fazileti, özellikleri ve bereketi bir kitap hacminde  olacak kadar geniş bir konudur.
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında Zemzem suyu ile ilgili bu kısa yazıda, yeryüzünün bu en kıymetli  suyla orucunu açmak isteyebilecekler için, belki onun özelliklerinden sadece birinden  bahsedilebilir:
Alman bilim adamı Dr. Knut Pfeiffer, bir miktar Zemzem suyu içmiş. 35 dakika sonra da rahatladığını hisseden Dr. Pfeiffer, Zemzem suyunun özellikleri ile ilgili basit bazı deneyler yapmak isteyince, o deneylerinin neticesinde  Zemzem’in suyunun mayalama özelliği olduğunu hayretle görmüş. Dr. Pfeiffer Zemzem suyu ile ilgili o deneylerinden şöyle bahsediyor:
“Bu su (Zemzem) her şart altında kendisi değişmiyor ama, karıştırıldığı içme sularını değiştiriyor. Çok hayret verici bir deney yaptım: Bir damla Zemzem suyuna yüz damla başka içme suyu karıştırdım; sonuçta gördüm ki suyun hepsi Zemzem’e dönüşmüş. Sonra bir damla Zemzem’e bin damla başka içme suyu karıştırdım; hepsinin Zemzem’e dönüşmüş olduğunu gördüm. Zemzem suyunda hiçbir suda görülmeyen şöyle bir özellik de var: İlave edildiği başka içme sularının özelliğini değiştiriyor; fakat kendisi değişmiyor”
    
Onun Zemzem suyu ile ilgili deneyleri sonucundaki bu tesbiti doğruysa, her Ramazan ayında, bilhassa aile efradıyla birlikte oruç açmaya yetecek kadar Zemzem suyu bulamayacak olanlar, az miktardaki Zemzem suyunun başka içme sularını mayalayabilmek özelliğinden istifadeyle bütün Ramazan ayındaki her iftarda Zemzem suyu ile oruçlarını açabilirler.
    
(NOT: Bu yazımı gönderdiklerimden bana yapılan bir geri dönüşte, evindeki içme suyuna biraz Zemzem ilave edince, aynen bu yazıda bahsedildiği gibi, o  içme suyunun Zemzem suyuna dönüştüğü bana bildirilmiştir.)
Prof. Dr. Mustafa Nutku

4 tane yorum yapılmış

 1. Selçuk ESKİÇUBUK dedi ki:

  Maalesef bu bilgiler doğru değil asparagas bir haber lütfen bu yazıyı okuyun
  https://m.yeniakit.com.tr/haber/zemzem-suyu-mucizesi-67004.html

  • Mustafa NUTKU dedi ki:

   O yazıda, kimyasal olarak olmasa da manevî bakımdan mümkün olduğu söylenmektedir ki, mayalamasının manevî bakımdan mümkün olması kâfidir.

 2. selçuk dedi ki:

  Siz bir kimya profesörüsünüz ve o yazınızda manevi olarak olduğunu söylemiyorunuz. Maddi olduğu zannı oluşuyor.Manevi olarak olmasını İlahiyatçılar anlatsa olur.Ama bir kimyacı olarak uygun değil

  • Mustafa Nutku dedi ki:

   Zemzem suyunun çok özellikleri vardır. İçenlere sağladığı faydalar sayılamayacak kadar çoktur. Ona sadece maddeci gözle bakılıp hafife alınamaz; onunla ilgili haberlere peşin hükümlülükle bakılıp küçümseyici ifadeler kullanılamaz. Biz sebebler dünyasında yaşıyoruz; fakat Zemzem gibi mucizevî bir su bahis mevzuu olunca, sebebleri yaratanın kendi koyduğu sebebleri Zemzem suyu için bazan özel olarak değiştirebileceğini kabulden uzak görmek hatasına düşmemek, onun mucizevî bir su olmak özelliğini unutmamak ve gözardı etmemek gerekir.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: