Almanya-Mannheim Barla Medresesi

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahu ve Berakatuhu,

Almanya’nın Mannheim Şehrinden kıymettar siz Abilerimize binler selam ederiz…

Nur Dersanemizden ve buradaki Kur’an hizmetlerimizden tahdis-i nimet ve şükür suretinde ve siz kıymettar Abilerimizin dualarını istirham niyetiyle bir parça bahsetmek isteriz.

Risale-i Nur Dershanemiz yaklaşik 7 ay önce açıldı ve Mannheim‘in Hochstätt bölgesinde bulunmaktadır. Her Cuma akşamları  14-25 yaş arası yaklaşık 40 kardeşimizle gençlik dersleri olmakta, bu vesileyle Nurlar bu bölgede neşrolunmaktadır.

Cuma derslerimiz vesilesiyle çok hoş nurlu sohbetler olmakta ve Kur’an hakikatlerinin Risale-i Nur vesilesiyle insanlar üstündeki te’sirini bilmüşahede görmekteyiz. Derslerimizde, öncelikle Nurlardan bir parçayı dönerli olarak okuyoruz ve daha sonra paragraf paragraf okuyarak mütalaa ediyoruz. “Risale-i Nur’un hocası yine Risale-i Nur’dur” kaidesiyle takip ettiğimiz bu sistem insanlar üstünde çok güzel tesirler uyandırmakta ve derste herkesi hep aktif tutmaktadır.

Cumartesi günleri umumi, her yaştaki insanın katılabildiği derslerimiz  devam ediyor. Pazar günleri gençlerimize İlmihal, Fıkıh ve Kur’an-ı Kerim dersleri verilmektedir. Hafta içi belirli günlerde ise Almanca Risale-i Nur dersleri yine gençlerimiz tarafından yoğun rağbet görmekte.

Noel ve Paskalya tatillerinde 1 haftalık okuma  programları düzenlemekte ve gençlerimizi Risale-i Nurları daha yakından tanımaları için teşvik etmekteyiz.

Genç cemaatin yoğunluğu sebebiyle sosyal faaliyetler başlatmış ve hız vermiş durumdayız. Piknik, gezi, spor programları ve buna benzer aktivitelerle gençlerimizi meşru dairede muhafaza etmeye çalışıyoruz.

Gayr-ı Müslimler İslamiyet’i Müslümanların ahvalleriyle tanıyorlar. Müslüman kimliğine sahip olan ama İslamiyet’i asla yaşamayan insanların hal ve hareketleri en büyük elemimiz. Biz de buna mukabil en iyi ahlakta İslamiyet’i yaşamaya gayret ederek İslamiyet hakkında oluşturulmuş kötü imajı kırmaya çalışıyor, İslamiyet’i lisan-ı halimizle de anlatmaya gayret ediyoruz.

Allah’a sonsuz hamdolsun. Risale-i Nur hakikaten Kur’an’ın hakiki bir tefsiridir ki her milletten insanın kalbine gayet mükemmel tesir ediyor. Arkadaşlarımızın bu teşekkürleri ve şükranları doğrudan Allah’a aittir ve bu teşekkürler, bu memnuniyet Risale-i Nur’un kıymetini gösteriyor diye telakki ediyoruz. Rabbim, derslerimize katılan bu kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın, abilerimizin hakiki birer Nur Talebeleri olmalarını ve derslerimizde, hizmetlerde daim olmalarını nasib etsin. Amin.

Tüm dünyadaki kardeşlerimize selamlarımızı iletir, dualarınızı bekleriz.

Mannheim Nur Talebeleri

 Barla Medresesi Mannheim / Almanya

 

 

www.NurNet.org