Almanya’da ‘Açık Cami Günü

Almanya’da doğu ile batının birleşerek yeniden tek bir ülke haline gelmesinin 22. yıldönümü bugün kutlanıyor. Birleşme günü vesilesiyle ülkedeki birçok camide geleneksel olarak “Açık Cami Günü” düzenlendi.

Almanya’da 1997 yılından bu yana bir gelenek haline getirilen camilerdeki açık kapı günü de 3 Ekim’de yapılıyor. Bu sene de binin üzerinde caminin halkın ziyaretine açıldığı bildirildi. DİTİB’e bağlı Köln’de henüz inşaası devam eden Merkez Camii’nde de ‘İslam Kültürü ve Sanatı’ adı altında yaklaşık 8 saat sürecek özel bir program hazırlandı.

Camilerde yapılan açık kapı gününde ziyaretçilere caminin hizmet bölümleri tanıtılarak, İslam hakkında bilgi veriliyor, sorular cevaplandırılıyor. Ayrıca cemaat tarafından hazırlanan sofralarda Müslüman ülkelerin yöresel yemekleri ikram ediliyor. Ancak Almanya’da bulunan bütün camiler sene içinde de sürekli olarak hem Müslümanlara hem de Müslüman olmayanlara kapılarını açık tutuyor. Bulundukları bölgelerden okullar, dernekler vs. gibi kuruluşlar tarafından yapılan ziyaret talebleri kabul edilerek, uygun bir şekilde organize ediliyor.

 Berlin’deki yaklaşık 20 camide düzenlenen “Açık Cami Günü” çerçevesinde kentin en büyük camisi olan Berlin Şehitlik Cami’yi ziyaret eden çok sayıda Alman vatandaşı, Hz. Muhammed’in hayatı ve İslamiyet hakkında bilgilendirildi.

Cami görevlileri, İslamiyet hakkında bir panel de düzenleyeceklerini ve “Açık Cami Günü” etkinliğinin yerel saat ile 19.00’a kadar süreceğini söyledi.

Camiyi ziyaret eden Alman vatandaşlar genelde, böyle bir etkinliğin gerekli olduğunu, etkinlik çerçevesinde İslamiyet’in gerçekte nasıl bir din olduğu hakkında bilgi edindiklerini belirterek, diğer yandan İslamiyet’in çok çeşitli yüzü olduğunu da gördüklerini ifade etti.

Yaklaşık 7 yıldan beri ebru sanatıyla ilgilenen Reyhan Şahingöz de ziyaretçilere ebru sanatı hakkında bilgi vererek, çeşitli çalışmalarını sergiledi.

Camiyi ziyaret eden vatandaşlara ucuz fiyatlarla yemek ve içecekler de satıldı. Ev yapımı Türk yemeklerini rahatça yiyebilmeleri için ziyaretçilere cami avlusunda masalar da konuldu.

Öte yandan, Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney de Schorndorf Belediye Başkanı Matthias Klopfer ve Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı ile birlikte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Schorndorf Cami’yi ziyaret etti.

Öney, ziyaretten önce Stuttgart kentinde yaptığı açıklamada, Müslümanlarla ilgili medyada ve siyaset alanında sürdürülen tartışmaların her zaman olumlu olmadığına dikkati çekerek, mevcut sorunların çözümü için Müslüman cemaatlerle eşit düzeyli bir diyaloğun yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Toplumda genelde “iyi” ya da “daha az iyi” şeklinde Müslümanları derecelendirme eğiliminin olduğunu da ifade eden Öney, bunun eşitlik açısından doğru bir tutum olmadığını kaydetti.

Dünya Bülteni