Amerika’daki Hizmetlere Kısa Bir Bakış

Selamun Aleykum Aziz ve Muhterem abilerimiz. Kandiliniz mübarek olsun. Cenabı hak bu kandili ve mübarek günleri bütün alemi islam hakkında hayırlara vesile kılsın inşallah. Amerika’ya geleli yaklaşık üç hafta oldu. Hem sizi bilgilendirmek hem duanızı almak için kısaca müşahedatımı anlatmak istiyorum.

Uçakla Newyork Kenedy havaalanına indikten sonra kardeşlerle beraber Philedelphia(filedelfiya) ya gittik. Philedelphia Amerika’nın ilk başkenti ve büyük bir şehir. Elhamdülillah orada mülk dershanemiz, vakıfımız ve yerleşmiş bir hizmetimiz var. Akşam derslerine ve gündüz faaliyetlerine katildik. Derslere Amerika’nın yerlisi olan Müslümanlar hatta Hıristiyanlardan bile gelenler var. Aynı bizim gibi dönerli okuyorlar ve mütalaa yapıyorlar.

Kardeşler değişik İslami grupların toplantılarına katılıyor, onlara Risale-i Nur’u tanıtmaya çalışıyor. Burada Türkiye’deki gibi insanlarla konuşmak tanışmak ve onlara bir şey anlatmak kolay değil. Ancak bir konferans, seminer, ya da benzeri ortamlarda anlatılabiliyor. Onun için her gün birçok şehirde böyle toplantıları bulmak mümkün.

Geçen Hardford’da sonradan Müslüman olmuş Chaplen (din adamı ) olarak çalışan bir kişinin Hıristiyan ve Convertleri (sonradan Müslüman olanlara burada böyle deniyor) bilgilendirmek için tertip ettiği bir seminere katildik. İnsanlar o kadar ciddi dinliyorlar, notlar alıyorlar. konuşulanların çoğu risalelerde izah edilen meselelerdi. Seminerden sonra konuşmacıya risalelerden konuştuğuyla ilgili bahisleri e-maille ona ilettik.

Burada İngilizceye hakim birisi bu tarz faaliyetlere girse her yerde böyle hizmet imkanları var. Convertler tamamen ayrı bir hizmet sahası. Bir kişi Müslüman olduktan sonra onu ağır imtihanlar bekliyor. Gerek aile gerek toplum gerek kafasındaki şüpheleri izale etmemekten gelen sıkıntılar. Onun için onlarla çok ciddi alakadar olmak gerekiyor. Bu manada bir islam bilgi merkezi açacağız inşallah. Dua edin.

Philephia’dan dönerken New Jerse’ye uğradık. Orada da dersanemiz ve cemaatimiz var. Fakat talebe ve vakıf yok. Güzel faaliyetleri var maşallah. Orada Türk mahallesine gittik aynı Türkiye’de gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Dönüşte Newyork’tan geçtik . Newyork’ta dershanemiz var, kalanlar da var. Ama dershane çok küçük olduğu için kalmadık. İki küçük oda, mutfak odanın birinin köşesi, zorlukla girebildiğiniz bir banyo. 1750 dolar kira ödeniyor. Kardeşler baya zor şartlarda kalıyorlar. Fakat Amerika meşveretinde konuşuldu. İnşallah Newyork hizmetleri canlandırılacak. Vakıf verilecek. Çünkü Newyork buranın İstanbul’u gibi.

Newyork ve Chicago en fazla Müslüman yaşayan ve en büyük şehirler. Biraz kenarda normal büyüklükte bir dershane 3000 dolar civarında. Ama inşallah tutmaya çalışacağız dua edin. Bu maddi zorluklar sebebiyle ve ilk gelen vakıfların okulu sebebiyle hizmete Hardford’dan başlamışlar. Yani bu Türkiye’ye İstanbul’dan değil de Bilecik’ten başlamak gibi olmuş. O zaman bir cihette mecburiyet varmış ama şimdi yok.

Hardford’a iki saat mesafede Boston şehri var. Orada da dershane var, kalan talebeler var. Ama oraya da yeterince alakadarlık gösterememişiz. Yeterli hizmet elemanı olmadığı için. Sadece Boston’da beş yüz üniversite var. Dünyanın her yerinden insan bulmak mümkün. İnşallah burada on yıldır kalan vakıf Baykar kardeşi oraya göndermek istiyoruz. Belki de İslam bilgi merkezini orada açacağız. Dua edin.

Hardford’da iki tane mülk dershane var. Cemaatimiz meşveretimiz var. Allah razı olsun kardeşlerin koşturmaktan boş vakitleri yok. Her yerde olduğu gibi burada da ehli hizmete ihtiyaç var. Burada halaka(halka demek) denilen İslami konuşmalar toplantılar oluyor. O kadar çok ki yetişmek mümkün olmuyor. Burada yakınlarda islam fuarı olmuş, orada kardeşler risalelerden satmışlar çok insanlarla tanışmışlar. Bu bölgedeki neredeyse bütün İslami faaliyet yapanlarla tanışıyorlar.

Yarın kandilden sonra Chicago’ya doğru yola çıkacağız. Orada İslami fuar varmış ona katılacağız. Kardeşler bir stant kiralamışlar, orada risale satacağız. İnşallah birçok insana risaleleri anlatma fırsatımız olur dua edin. Ondan sonra Fortway şehrine güneye Washington’a Baltimore ve daha birçok dershane olan, kardeşlerin olduğu beldelere uğrayıp ziyaret edeceğiz. Dua edin hizmetlere vesile olsun.

Hem Cenabı Hak buralarda nurları sümbüllendirsin diye dua edin. Bir de İspanya ve Gana, Arnavutluk’a da Karabük bölgesi bakıyor. Oralara da hizmet bir önce götürebilmek için dua edin inşallah.

Acele yazdığım için hissiyatımı ve gördüklerimi düzenli ifade edemedim, gelince daha tafsilatlı görüşürüz inşallah.

Kardeşiniz Ali

Amerika

www.NurNet.org