“Ayasofya Camii” 90 yıl sonra ibadete açıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Bursa’nın İznik ilçesindeki ”Ayasofya Camii”nin ibadete açılması yönündeki kararının ardından tarihi cami, yaklaşık 90 yıl aradan sonra bayram namazının kılınmasıyla ibadete açıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren bayram namazı için Ayasofya Camii’ne gelen İzniklikler, tarihi camiyi doldurdu. Bayram namazına ilgi fazla olunca, cemaat dışarıya hasırlar sererek, saf tuttu.

İznik Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı’nın kıldırdığı bayram namazına, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vakıflar Genel Müdürü Ertem, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, caminin yeniden ibadete açılmasından dolayı mutluluğunu ifade ederek, Ayasofya’nın 680 yıl önce Orhangazi tarafından camiye çevrildiğini ve 1920’li yıllardan beri de ibadete kapalı olduğunu hatırlattı.

Caminin daha önce harabe şeklinde olduğunu ve restorasyonu gerçekleştirdiklerini kaydeden Ertem, ”Burada ibaret etmek bugün nasip oldu. Ben gerçekten çok mutluyum. Burada tekbir seslerinin yükselmesinden, Allah nidalarının yükselmesinden oldukça mutluyum. Bir bu yönü var, ikincisi ise vakfedenin iradesini gerçekleştirdiğimiz için bundan dolayı da ayrıca mutluyuz.

Caminin yeniden ibadete açılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunduğunu, eleştirilere ise bugün cevap vermek istemediğini ifade eden Ertem, şöyle devam etti:

Bugün mutlu bir gün, bayram bugün. Bizim geleneklerimizde vardır, barışırız, olumsuz şeyler söylemeyiz. Eleştirenler de bu görüntüyü gördükten sonra bizimle aynı fikirde olacaktır. Burası kurulduğunda ibadethane olarak kuruldu. İbadethane olarak devam etmesini ben istiyorum. Biliyorum ki bütün yürekler ister. Ben daha önce de beyanatımda belirtmiştim, hiçbir zaman burası müze olarak faaliyet göstermedi. O nedenle buranın müze olmasına ve buranın ibadete kapalı olmasına yönelik ifadelerin doğru olmadığını düşünüyorum. Bunu beyan eden kişilerin de bugün bu manzarayı gördükten sonra bizimle aynı fikirde olacağını zannediyorum.’

-‘İki dine göre ibadete açık olması mümkün değil

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, bundan sonra Ayasofya’ya yönelik projeleri cami olarak kurula sokacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

Bugün burada ibadete başladık. Ama içerisi soğuktu. Öncelikli olarak pencerelerden başlamak üzere içeride ibadet etmeyi kolaylaştıracak mahiyette bir restorasyon düşünüyoruz. Buranın basında yer aldığına göre her iki dine göre ibadete açık olması mümkün değil. Burası camidir. Cami olarak ibadet edilecektir. Burada hem İslami usullere göre ibadet edilip hem de ayin yapılmasının uygun düşeceğini zannetmiyorum. Bizim düşüncemizde böyle bir şey yok.

İbadete açılması yönündeki kararın ardından, Ayasofya’nın içinde zemin döşemesi yapılmış, yere halılar serilmiş ve minber yerine konularak, yıllardır yapının dışında bulunan ”Ayasofya Müzesi” yazılı tabela ise bulunduğu yerden kaldırılmıştı. Ayrıca, namaz kılınacak bölümdeki halıların çevresine korumalıklar yerleştirilmiş, tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde yerden ısıtma sistemi döşenmişti. Arife günü de caminin duvarına, T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ”Ayasofya Camii (Orhan Camii)” yazılı tabela asılmış, tabelaya 1331 tarihi düşülmüştü.