Bayramlar Bayram Ola!

bayramlar.bayram.olaEsselamu Aleykum Ve Rahmetullahi  Ve Berekatuhu

Pek Aziz ve Muhterem Kardeşim!

Duhuli ile müşerref olacağımız Kurban Bayramınızı cân-u dilden tebrik eder, bütün âlem-i İslam’a hakiki bayram ve külli hayırlara vesile olmasını Cenabı Haktan temenni ve niyaz ederim. Hassaten Filistinde, Mısırda, Suriyede ve diğer islam ülkelerinde  Zalim idarecilerin zülmüne uğrayan mazlum Müslümanların kurtulmasına sebep olup, O Zalimların kahredilmesini Allah bu Mübarek Kurban Bayramı vesile yapar İnşaAllahurrahman.

            Evet! Allahın ve peygamberimizin emirlerine harfiyen itaat etmeye âmâde olanlar ümit vardırlar.  Bayramları bayram ola!

          Fitne fesat devrinde yaşadığını bilip, attığı her adımında, yaptığı her işinde, hal ve harekatında dikkatli olanlar sevinmeyi hakkettiler.  Bayramları bayram ola!

          Anne baba olup, onlara Allah ihsan ettiği en büyük hediye olan evlatlarına Allahın dinini öğretmek için titizlik gösterenler sevinmeye hakları var. Bayramları bayram ola!

          Kendini bencillikten kurtarıp bütün yaratıklara şefkatla  yaklaşıp, bilhassa şerefli mahluk olan insanların maddi yardımlarına koşarken, onlara manen de bir şeyler verebilmeye gayret eden kişi sevinmeye hakketti. Bayramı bayram ola.

          Yüce Mevlâm, şehit torunları olan vatandaşımı, önce  hiçlikten kurtarıp, dağda bir taş yapmamış, yılan yapmamış, inek yapmamış, Rusya’da bir gâvurun oğlu, İsrail de bir Yahudi’nin oğlu veya kızı yapmamış, Şehit kanıyla yoğrulan toprakta, Müslüman anne ve babadan doğup, bu kadar merhalelerden geçiren Allah’ına isyan etmemeye gayret gösterip, O’na boyun eğebildi ise, sevinmeye hakkıdır. Bayramı bayram ola.

          Kader onun kötü insanlar arasında yaşamasını takdir edip, oda onların kötü ahlaklarından kapmadan yaşıyorsa? Sonra onları kurtarmak için, kendini kutaran bir Nur talebesi gelip, kendi kurtulduğu yerlere onu da götürmek için geldiği zaman, buda itiraz etmeden Risale-i Nur derslerinde: İnsan nedir? Nereden geldi? Ne için geldi? Burada onun görevi nedir? En son nereye gidecektir? soruların cevapları öğrenilen yer olan Kur’anın bu zamana bakan vechesi olan Risale-i Nur tefsirleri okunan yerlere, o Nur talebesi bunuda götürebildi ise, sevinmeye hakkıdır. Bayramı bayram ola.

          İnsan yaşı ilerlediği halde, geçmiş hayatına bakıp, oraları araştırdıktan sonra, ne pahasına olursa olsun günahlardan çekinip, Allahın emirlerine uyma gayreti ile tükettiği hayatında müspet bir netice görebilirse, herkesi kokutan ölüm, onun için zindandan kurtulmaya bir sebep olup,  Âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimize (a.s.m.) a ve tüm sevdiklerine kavuşmağa vesiledir. bunun için bu zat, geriye kalan günlerini, ötekiler gibi endişeli geçirmekten kurtardığı için, sevinmeye hak etmiş olarak kendini kabul etmeli. Onun bayramı bayram ola.

           1400 küsur seneden beri bütün iyi insanlar,  şerrinden Allaha sığındıkları bir devirde yaşadığımızın şuuru ve idraki içerisinde yaşayıp, iç ve dış düşmanlarımızın ortaya serdikleri bir hal ki: Görünüşte çok cazip, fakat o cazibeli  haller olan, yarım çıplak na mahrem kızlar, erkekleri öldürmeye yarayan silahlar  olduğunu fark edip, sokakta yürürken ona göre tedbirini alan kardeşimin hakkıdır, sevinebilir. Bayramı bayram ola.

           Zerre kadar insafı olmayan iç ve dış düşmanlarımız, abla ve kız kardeşlerimizi reklam ve ticaret aracı yapma yolunda hiç çekinmeden, ellerinden geleni yaparak, onları acımadan soyup soğana çevirmeye çalıştıkları bir devirde, onları ana düşman bilip,  oyunlarına gelmemeye gayret eden kız kardeşlerime bin barekâllah diyerek herkesten ziyada onlar bayram yapmaya hakketmişlerdir. Hatta bazı kız kardeşlerim, düşmanların oyunlarına geldiklerini fark ederek en yakın zamanda kurtulmaya gayret ettiklerinden ötürü, onları da  tebrik ediyoruz. onlara da, bayramınız bayram ola, diyoruz.

          Bayramların en büyüğünü hak edenler, kâmil imanla ruhlarını teslim edebilme ümidi ile yaşayanlardır.  Yani bir Müslüman bu fitneli devirde yaşadığı halde, Allah’a karşı ibadetlerini yaparak, buradan sağlam iman ve az günahla kurtula bilme gayreti ile yaşarsa, en büyük kârı o elde etmiştir.  Bu mübarek zatlar âhirette iki büyük kârı kazanma ümidi ile yaşadıkları için candan tebrik ederiz.

          Hak ettikleri kârlardan biri: O nazik vücudunu cehennem gibi o müthiş ateşten kurtarmak gibi büyük bir kârı elde etmiştir.

          Diğeri ise, gençliği bitmeyen, derdi sıkıntısı olmayan, sıcağı soğuğu olmayan , rahatsız edecek en ufak bir şey bulunmayan bir mutluluğu kazanmasıdır. Cennette hareket, ruh hiffetinde ve kuvvetinde ve hayal suratında olup, hiçbir zaman sonu olmayan güzelim cennet gibi bir mutluluğu kazanma ümidi ile yaşayabilir.

          İşte bayramların en büyüğünü bu ümitleri kavi olanlar kazanmış olacaklar. Oh bee! Ne mutlu size! Hapisten, azaptan kurtulmakla kalmayıp, kârların en büyüğünü elde edeceksiniz İnşaallah. Allah cümlemizi değeri tarif edilmeyecek kadar bu büyük  bayramdan   mahrum etmesin.

          Evet! Allahın c.c.ve Peygamberimizin a.s.m. emirlerine harfiyyen itaat etmeye âmâde olanlar ümit vardırlar. Onlar bu ameli saliha muvaffak olmak için kötü duygularını feda edip onları kurban ettiği için, Bayramları bayram ola!

Nefislerini haramlardan frenleyip kötü istekleri Kurban edenler , kalplerini muhabbetle doldurup kin ve nefret duygularını Kurban edenlerin, Bayramı Bayram ola!

Helal dairesi keyfe kafidir deyip, harama girme isteklerini Kurban edenlerin, Bayramları Bayram ola!

Muhabbet fedaisi olup komşu ve diğer müslümanlara karşı dargınlıklarını Kurban edenlerin,Bayramları bayram ola!

          Cimrilikten kurtulup Allaha yaklaşmak için kurbanını Kurban edenlere tebrikler. onlarında Bayram yapma hakkıdıdır. Onlarında Bayramları Bayram ola!.

ONLARIN BAYRAMLARI BAYRAM OLA VE OLACAKTIR İNŞAALLAH.

Sizden dua bekleyen, size dua eden kardeşiniz

Abdülkadir HAKTANIR

www.NurNet.org