Bediüzzaman’ın doğduğu köye ziyaretçi akını!

Büyük İslam âlimi Bediüzzaman Sait Nursi’nin hayata gözlerini açtığı Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyü, ziyaretçilerin akınına uğruyor. Yurdun ve dünyanın birçok yerinden yüzlerce kilometre yol kat edip Nurs’a gelenler, Bediüzzaman’a duydukları özlemi dile getiriyor. ‘Nurs köyüne hoş gediniz‘ tabelasıyla karşılanan ziyaretçiler, ilk olarak Üstad’ın yaşadığı iki odalı kerpiç evi ziyaret ediyor. Burada köyün ileri gelenlerinden Üstad’ın hayatını ve yaşantısını dinleyen ziyaretçiler, büyük alimin evinde misafir kalmanın mutluluğunu yaşıyor.

Evin bir kısmı restore edilse de büyük bölümü Üstad’ın yaşadığı dönemden izleri taşıyor. Ziyaretçiler daha sonra evin arka kısmında bulunan külliyeye geçerek burada dua ve ibadetlerini gerçekleştiriyor. Ardından da Nurs Camii ziyaret ediliyor. Üstadın yıllarca ibadet edip namaz kıldığı tek gözlü, taş ve topraktan yapılan caminin dar kapısından içeri girenler dualarını ettikten sonra buradan ayrılıyor. Son olarak Üstad’ın ailesinin mezarlarının bulunduğu kabristana geçen ziyaretçiler, Fatihalar okuyor.

Üstadın yaşadığı yerleri görmek için İstanbul’dan geldiğini belirten Cevat Aktaş, Bediüzzaman’ın yaşadığı yerleri görme fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti. Üstadı anlayabilmek için çektiği acıları bilmek ve yaşadığı yerleri görmek gerektiğini dile getiren Aktaş, ‘Üstad dinimiz için yıllarca uğraşlar verdi. Büyük acılar çekti ama yine de doğru yoldan ayrılmadı. Bizler bugün ülkenin en batısından çıkıp en doğusuna yani üstadın yaşadığı bu köye geldik.’ dedi.

Ziyaretçilerden Edip Cansever ise “Üstad herkes tarafından biliniyor ve seviliyor. Öyle ki sadece Türkiye’den değil dünyanın hemen hemen her ülkesinden her gün yüzlerce ziyaretçi geliyor. Bizler de ziyaret etmeye geldik.’ şeklinde konuştu.

Cihan