Bengal Diyanetinde Ramazan Risalesi Nasıl Neşroldu?

Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Beraketühû

Bangladeş’in başkenti Dakka’da 2011 yılından beri Nur medresemizde hizmet faaliyetleri devam etmektedir. Burada, Bangladeş asıllı, hizmetleri ve Risale-i Nuru talebelik yıllarında tanımış nur talebesi bir abimiz var, Salahuddin Sayeedi. 20 yıl Türkiye’de kalmış, üniversiteyi Türkiye’de okumuş ve evlenmiş. 2016 yılının şubat ayında Bangladeş Diyanet İşleri Başkanı ve yardımcısı Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan aldıkları bir davet üzerine Türkiye’ye geliyorlar.

Bangladeş Diyanet İşleri Başkanlığı kendilerine tercümanlık yapacak birisini ararken bir vesile ile Bengladeşli Salahuddin Sayeedi’ye ulaşıyorlar. O da dersaneye gelip bu daveti hizmete vesile edebilmemiz için istişare etti.

Bangladeş Diyanet İşleri başkan yardımcısı Dr. Khizir Hayat Khan, aynı zamanda Tıp doktoru olması hasebiyle Türkiye seyahatlerinde ona Bengalce ‘Hastalar Risalesini’ verip Risale-i Nuru ve hizmetleri anlatmasının hizmete vesile olabileceğini müzakere ettik. Salahuddin Sayeedi üç günlük Türkiye seyahatlerinde Risale-i Nur’u onlara anlatınca bilhassa Dr. Khizir Hayat Khan beyefendi Risale-i Nur’dan çok etkileniyor. Hatta Türkiye seyahatlerinde Diyanet İşleri Başkanı Shamim Mohammad Afjal ve yardımcısı Dr. Khizir Hayat Khan beyefendiler İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nda Fırıncı abiyle görüşüyorlar ve Bangladeş’te de Hastalar Risalesini basma kararı alıyorlar.

Bu zat Bangladeş’e geri geldikten sonra biz de kendisiyle görüştük, bizi evine yemeğe davet etti. Evine gittiğimizde 2017 yılı mayıs ayının üçüncü haftasıydı ve Ramazanın başlamasına kısa bir zaman kalmıştı. Bu vesile ile biz de Bengalce Ramazan Risalesini götürmüştük ve orada sesli bir şekilde bize okumasını istedik. Baştan sona kadar bütün Ramazan Risalesini okudu ve dedi ki, “Bu risale çok ehemmiyetli, bunu Diyanetin aylık dergisinde haziran ayı serisinde neşredelim, siz bana bunun word dosyasını email yoluyla gönderin, ben bunu neşredeyim.” Biz de medreseye gelir gelmez dosyayı gönderdik.

Elhamdülilleh Ramazan ayında Bengal Diyanetinin aylık dergisinde Ramazan Risalesi yayınlanmış oldu. Bu zat daha sonra da 2017 yılının Ağustos ayında Bangladeş Diyanet İşleri Başkanlığı adı altında Hastalar Risalesini kitap olarak bastırdı. Yanına gidip bu risaleleri niçin bu kadar istekli bir şekilde bastırmak istediğini sorduğumuzda ise bunların okunması rahmet-i ilahiyeye mazhar olup belki vesile-i necatımız olur şeklinde cevap verdi.

İnşaallah bu zat ekim ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Uluslararası Sempozyuma da katılacak ve “bir sonraki aşamada hangi risaleyi basmamız gerektiğini siz bana bildirin, neşredelim” diyor.

Selam ve Dualarınızla Bangladeş Nur Talebeleri

 


Kaynak Linki : NurdanHaber

 

www.NurNet.Org