Bursa 4 gün Bediüzzaman’ı konuşacak

Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 51. yıldönümünde Bursa’da kapsamlı bir programla anılacak. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile kurulan Bursa Bediüzzaman Said Nursi’yi Anma ve Anlama Platformu tarafından düzenlenecek anma programı 4 gün sürecek.

Bursa Bediüzzaman Said Nursi’yi Anma ve Anlama Platformu Sözcüsü ve Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikri Pala, Bursa’da ilk kez STK’ların işbirliğinde bu kadar kapsamlı bir anma programı düzenlendiğini dile getirdi.

Bürokratlar ve din adamlarının yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılacağı programda tüm ayrıntıların düşünüldüğünü belirten Pala, “Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak programımızda bilim ve din adamları Bediüzzaman’ı anlatacak. Üstad’ın toplumsal yaşantıya yönelik bakışı da detaylı olarak anlatılacak.” dedi.

Platformun Bursa Kültür Vakfı, Emirsultan İlim ve Eğitim Vakfı ve Yeni Asya Vakfı gibi çok sayıda STK’nın işbirliği ile kurulduğunu anlatan Pala, programa katılımın ücretsiz olduğunu ifade etti.

23-27 Mart tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek anma programı kapsamında çeşitli sergilerin de açılacağını belirten Pala, Bediüzzaman’ın Barla, Emirdağ ve Kastamonu yılları sergisinin de görücüye çıkacağını kaydetti.

Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit ve Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün Bediüzzaman Said Nursi’nin bilinmeyen yönleri ve hayatını anlatacağını belirten Pala, Gülay Atasoy, Şükran Vahide, Rukiye Kaşlıoğlu ve Esra Nuray Sezer’in de ‘Risale-i Nur ışığında aile’ konulu birer konuşma yapacaklarına dikkat çekti. Fikri Pala, Bediüzzaman Said Nursi’yi Anma ve Anlama Haftası kapsamındaki programlarda vatandaşlara etli pilav da ikram edileceğini sözlerine ekledi.

CİHAN