Doğru Gıda

“Kalbin ve ruhun gıdasızlık ve vazifesizliğinden neşet eden sıkıntılarla meyhanelere düştüler”. Bu cümleyi duyana kadar insanların zevk için, eğlence için içtiğini düşünüyordum, oysa kalbini ve ruhunu aç bıraktığı için ve kendisine tebliğ edilen vazifeyi yerine getirmediği için bir çıkış arayışında, bu eksikliklerini tamamlama çabası içinde olduğu için içiyor yada meyhanelere gidiyormuş.

Burada kalp ve ruhun gıdasının doğru bilinmesi, vazifenin de ne olduğu hususundan söz etmek gerekiyor. Ünlü bir otelde uzak doğudan gelen bir kadının ritüellerinde, ayaklarını yıkayıp suyunu içenlere rastlamış, bunların içinde eğitimli insanların olduğunu öğrenince neden? diye sorgulamaya başladım. Savaşta aç kalanların ağaç kabuğu yediğini, bazı yenmeyen hayvanları yediklerini duyduğumda anladımkı insanlar temiz gıda bulamazsa kirli de olsa midesini boş bırakamıyor, aynen öyle de kalbini ve ruhunu doğru ve temiz gıdalarla beslemezse oradan doğan açlığı yanlış yada kirli olanla dolduruyor.

Yine verilen ödevini yapmayan talebe nasıl yalana başvuruyorsa buda görevini yerine getirmediği için teselli arayışına giriyor ve maalesef yanlış yöne gidiyor. Bu gibi kötü alışkanlıkların bırakılması bunlardan uzak durulması için kalp ve ruhunu doğru gıdalarla beslemek ve verilen vazifeyi yerine getirmek iyi bir yol olsa gerek.

Çetin KILIÇ