Erdoğan’dan heyecanlandıran Ayasofya açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınında Ayasofya ile ilgili heyecanlandıran gelişmelerin yaşanacağının müjdesini verdi.

“AYASOFYA CAMİ Mİ, MÜZE Mİ?”

Ayasofya’nın aslında bir cami olduğunu ve öncelikle bu statünün yeniden kazandırılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bunun için yasal düzenlemelerin ve bazı mimari müdahalelerin yapılacağını, ardından da buraya ücretsiz girişin sağlanacağını ifade etti.

Erdoğan ayrıca, Ayasofya’nın ibadet açılmasıyla ilgili de planlamaların daha sonra yapılacağını belirtti.

“AYASOFYA BİR CAMİDİR, ÖNCE ONU ASLİ KÜNYESİNE SOKMAK LAZIM”

Başkan Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi:

Önce tabi, Ayasofya müze midir, cami midir? Önce bunu çözmemiz lazım. Müze statüsünü Ayasofya yeni kazanmıştır. Çok eski değil. Önce Ayasofya’yı o asli künyesine sokmak lazım. Ayasofya aslında bir camidir.

ÜCRETSİZ GİRİŞ OLACAK, YASAL DÜZENLEMELER, MİMARİ MÜDAHALELER YAPILACAK

Öncelikle Ayasofya’ya ücretsiz girişi sağlamamız lazım. İçeride bazı mimari müdahalelerin yapılması lazım. Girişlerin daha rahat olabilmesi için zemin yoklamalarının yapılması lazım. Oradaki manevi havayı aslına rücu ettirecek bir adımın atılması lazım.

İBADETE AÇILMA KONUSUNDA YOL HARİTASI İÇİN ÇALIŞILACAK

Seçimden sonra dedik, bunu oturup çalışalım. Yasal adımları atalım. Burayı artık “Ayasofya Camii” olarak devreye sokalım.

İbadete açılma safhasıyla ilgili olarak da yol haritamızı, planlamamızı ona göre daha sonra yapalım dedik. Ve inşallah süreci bu şekilde yürüteceğiz.”

haber7.com