EVET ne demek HAYIR ne demek

Tam ifade edebilmek zor ama aklıma geldiği kadar yazayım.
 
EVET DEMEK, ilk defa MİLLİ ve DEMOKRATİK bir anayasa fırsatı milletin eline geçtiğinin farkında olmaktır.. FARKINDALIK!..
Bu mevzuda iktisatçı Profesörlerimizden Sabahaddin Zaim Hocamızın bir hatırası hatırıma geldi.

Sağ-sol kavgalarının heyecanlı bir devresinde uçakta yanına bir solcu prof. oturmuş. S.Zaim Hocanın da iktisatçı olduğunu öğrenince, bizdendir diye açılmış: “Beyefendi bütün talebeyi sokağa döksek,netice alamayız,çünkü işçiyi sokağa dökemiyoruz.” demiş. İzaha gerek var mı! Bizim eğitimin hali…

Gençlere birşeyler mi vermiş.. Çok şeyler mi almış. Şimdi öyle değil ama.. Alınacak çok mesafe var. Asrın seviyesinde bir eğitime acilen ve ıztırarla ihtiyacımız var. 

 
“HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİD İLİMDİR.” diyen imam-ı Ali (R.A):
“ÇOCUĞUNUZU ZAMANA GÖRE YETİŞTİRİN.” buyuruyor.
Elbette Kur’an’dan asrın dersi ve ilim ve fen seviyesi de buna dahildir. İslam’da Resulullah (a.s.m)’ın lisanında ilme çok teşvik var. Her iki cihet de bakar.
 
Ve Hazreti Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi (r.a); “Aklın nuru fen ilimleri, kalbin ziyası din ilimleri,ikisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder. O iki cenah ile talebenin himmeti pervaz eder.” buyuruyor.
 
Allah yar ve yardımcımız olsun. Koministken Rusya bilime son derece hamle vermiş fakat iflas etti. Bizdeki Bolşevik özenti devri de nesle birşey kazandırmadı. Anarşiyi en acı şekilde yaşattı.
 
Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri :“MÜSLÜMAN NESLİNDEN GELEN BİR ADAM DİNİNİ BIRAKSA,DÖNÜP HRISTIYAN VEYA MUSEVİ OLAMAZ,ANARŞİST OLUR.” buyuruyor demek ki eğitim insan için, hususan Müslüman için hayat – memat meselesidir.
 
Yani yeni bir milli ve yerli hamleye ihtiyacımız şedit. Öyle ise önümüze gelen bu dış güdümlü olmayan yerli ve milli Anayasaya EVET diyeceğiz.
Eyüp Ekmekçi – Risale Ajans