Filistinli Bakanın Bediüzzaman Sevgisi

Filistin Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Muhammed El-Medhun ile, İstanbul’da Aralık 2011 ayında, Ruba Vakfını temsilen katıldığımız Uluslararası bir Kongrede tanıştık. Yanına gidip selam verdikten sonra kendisine Arapça Risale-i Nuru uzattığımızda, içten bir gülümsemeyle bize sarıldı.  ”Sizleri ve hizmetlerinizi biliyorum,  sizleri ziyaret etmek istiyorum” dedi. Çok şaşırmıştık doğrusu! Yardımcısı ile gerekli koordineyi sağladık ve ertesi akşam buluşmak üzere ayrıldık.

Ertesi akşam Hamidiye Vakfı’nın Topkapı dershanesindeki Cumartesi dersine iştirak ettik. Dershanede toplanan yüzlerce genci karşısında gören bakan bayağı memnun oldu. Yaptığı konuşmada; Ortaokul yıllarında ödev olarak  bir İslam aliminin hayatını konu alan bir makale yazmalarının söylendiğini, kendisinin de Bediüzzaman Said Nursi’yi seçtiğini söyledi. Üstadın hayatının kendisini çok etkilediğini ekledi.

Filistin ve Türk halkının islam kardeşliğine vurgular yaparak, nur cemaatinin faaliyetlerinden son derece memnun olduğunu, bu kardeşliği daha da ilerilere taşımak için gayret göstereceğini belirtti.  Dersin bitiminde son derece samimi duygularla, tekrar görüşme dilekleriyle  birbirimizden ayrıldık.

Üstada ve nurlara gösterilen bu alaka hepimizi son derece memnun etti ve şevk verdi. Yapılacak çalışmalarla, ilerleyen zamanlarda İslam kardeşliğinin inkişafı hususunda hepimizde olumlu düşünceler hasıl oldu.

Ruba Vakfı Yurtdışı Hizmet Ekibi- Aralık 2011

www.NurNet.org