Gafletten Ötürü, Her An Allahı Hatırlayamayan İnsan!

Evet akıllı geçinen bu insana hayret edilmez mi ki, bu kısa hayattaki geçimini ona garanti altına alan ve onu yoktan var eden Allah, aman aç kalmayayım korkusu ile, o geçim peşinde en mühim işlerini bile terk eden bu insan. Garanti altına alınmayan âhiret hayatını hiç düşünmeden kendini o müthiş tehlikeye maalesef atabiliyor..

Halbuki çok şahitler gösterebiliriz ki, dinini yaşayanlar, dünyada hayatlarını daha rahat geçirirler. Dinden gelen bir gayret neticesinde, Allah’ını memnun etme mutluluğu yolunda durmayıp ilerlerken, bu hayattaki acılar bile ona tatlı gelir. Çünkü o, acıların rast gele gelmediklerini bilir; onlar Allah tarafından imtihan için öne sürülen bir çeşit testlerdir. Yani hastalıkları bile veren Allah, o hastalıkla kulunu kendine daha fazla bağlamaya bir sebep olabiliyor.

Bu sebeptendir ki, insan kendini, Allah’ını memnun etme yoluna adasa, o, ne Allah’ın kanunlarına karşı gelir, nede yolda önüne çıkan engellere gözü takılır. Netice bu dünyada hiç rahatsız olmadan yaşamış olur. Çünkü Mü’min bilir ki: Onu ondan daha çok seven ve daha iyi bilen bir Allahı var.

Bu dünyada, yolculuğa çıkan bazı kimseler, maddi tedbir alma yolunda akıllarını kullanarak hareket ederler. Mesela, İstanbul’dan, Kars gibi uzun bir yolculuğa giden biri, konforlu arabayı seçer. Yanında itimat edilecek bir yakını olursa, daha rahatlıkla yola çıkar. Cebinde yeterince harçlığı da varsa daha da rahat olur. Hatta yurt dışı seyahate veya hac gibi uzun yolcululuğa çıksa, çok daha dikkatli davranır. Gideceği yerde geçerli parayı-dövizini hazırlar. Birde varacağı yerde kullandıkları dili biliyorsa onun keyfinden geçilmez. Halbuki, bahsettiğim bütün bunlar maddi tedbirlerdir ki, biz bu tedbirleri elimizden asla  bırakmayacağız. Fakat bunun dışında bizim öyle mühim bir ahiret yolculuğumuz var ki, akıllı insan orasını her zaman aklından çıkarmaması icap eder. Hatta dünya yolculuğu için bile, saydığım maddi tedbirler, bizi yoktan var eden Allahımıza  ciddi dayanma yanında kıymetleri çok azdır.

Evet herhangi yola çıkarken, seni hiçten yaratan Allah’a bağlanıp güvenmeni unutma! Kalbinden, Allah’ım Sana sığınıyorum, bu yolculukta yardım için Sana dayanıyorum, dedikten sonra Bismillahirrahmanirrahim diyerek  yola çıkmaktır. Ve Allahın Kuran’ da ki emirlerine harfiyyen uymaktır.

Bir sefer Üstadın birinci talebesi olan Rahmetli Hulusi Ağabeyin derslere devam ettiği dershanede ders yapılıyor. Dersten sonra her yerde olduğu gibi, tabii orada da çay ikram ediliyor çaylar gelince Hulusi Ağabey: Kardeşler! Çayların ücretini unutmayın diyor. Kardeşler merak ediyorlar, acaba içtiğimiz çaylara para mı vereceyiz diye düşünürken. Onlardan biri hatırlatmış ki: İnsanlar su içerken Besmeleyi unutmazlar ama, çay içerken ona pek dikkat etmezler. Bu ikaz ondan ötürü Ağabeyden geli demiş. Evet Müslüman her umuru hususta, Allahını anacak, her hareketinde  Besmeleyi çekmek lazım olduğunu unutmayacak.

Çünkü bir tek kanser mikrobu karşısında mağlup olan bu insana güvenmek yanlıştır. Allah’a dayanmadan, bindiğin arabanın lüks ve konforlu olduğuna itimat etmek, yanlıştır! Arabanın bir vidasının yerinden çıkması, veya lastiğinin patlaması gibi,  bir çok ihtimaller, hiç beklemediğin bir çok kötü neticeleri verebilir. Onlardan sadece biri bile hayatının tadını kaçırmaya yetecektir. Olabilecek bütün kaza ve belalardan korunabilmek, ancak ve ancak Allaha sığınmakla olur. Çünkü herşey Allah’ın elindedir. Yolculuğa çıkarken, Ona dayanarak  yolculuğunu sağlama almayı sakın unutmayın ha! Onu gerçekleştirmek için. “Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla başlarım” Manasında: Bismillahirrahmanirrahim  demeden yola çıkmayı unutma!

– Çünkü, bizim asıl sahibimiz O’dur.

– Hiç şüphesiz O’na inan!

– O’na dayan!

– O’nu sev!

– O’nun emirlerine uy!

– Neyi sevsen O’nun hatırı için sev!

– O’nun yolunu göstereni sev!

– O’dur seni olumsuz şeylerden meydana getiren!

-Seni birçok yaratığın önüne geçiren O’dur!

– Senin önüne sayısız nimetleri seren, O’dur!

– O’na minnettarlığını göstermek için, Ona teşekkürünü unutma!

Onun gönderdiği sevgili Peygamberimize salat ve selam olsun, de ki, insanlığın zirvesine ulaşasın.  Yalınız yolculuğun değil, bütün hayatının tadını ancak bu şekilde noksansız alırsın. Alabilirsin. Alacaksın İnşallah.

Uyanık veya uyanma yolunda ilerleme gayretinde olduğun için NurNet.org sitesini takip eden gaflete tekme vuran benim Kardeşim!

Abdulkadir Haktanır