Görmez’den Batılıları Susturan IŞİD Cevabı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Batılılar bana DAEŞ’i anlamadıklarını söylediler. Ben de DAEŞ’in uygulamasını kendilerinin yaptığını söyledim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özellikle Körfez Savaşı’nın ardından din üzerinde mühendislik çabaları yapıldığını ve bunun bölgemizde fay hatlarını sarstığını söyledi. Son günlerde artan terör olayları ve DAEŞ gibi İslam adına hareket ettiğini iddia eden terör gruplarını AKŞAM’a değerlendiren Mehmet Görmez, şunları söyledi:

“Zaman zaman Batılı büyükelçiler bana ‘Anlayamıyoruz, İslam gibi bir dinden İŞİDgibi bir terör örgütü nasıl çıkar?’ diyorlar. Ben de ‘aslında sizin elinizde bunun bir uygulaması var, sizin bunu biliyor olmanız lazım’ cevabını veriyorum. ‘Nasıl’ diyorlar. Diyorum ki: Aslında Yahudilerin Tevrat’a dayanarak başkalarının toprakları üzerinde bir din devleti kurma teorisi ve onların Tevrat yorumu ile Şam ve Irak toprakları üzerinde başkalarını katlederek bir hilafet devleti kurma teorisi arasında hiçbir fark yok”.

ALLAH’A İFTİRA OLUR 

Mehmet Görmez, coğrafyada son dönemde türeyen Bedevi anlayışın kendisi gibi inawnmayanları tekfir ettiğini ve katliam yapmayı cihat olarak gördügünü söyleyerek, “Bu yöntemle Allah’ın rızasını kazanmayı düşünmek Allah’a iftiradır” dedi.

İncil yanlış yorumlandı 

Mehmet Görmez, İncil’in de yanlış yorumlandığı zaman Hıristiyanlık adına katliamlar yapıldığına dikkat çekerek “İsveç gibi bir yerde Breivik diye bir insanın 60 kişiyi katlettikten sonra bıraktığı bin sayfalık bir metin var. Bu metne baktığınızda aynı şekilde insandan ve kainattan kopuk bir İncil yorumunu görürsünüz” dedi.

Savaşların sonucu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ortadoğu’da son 30 yılda yaşanan savaşların terör örgütlerini beslediğini vurgulayarak, “Acaba Körfez Savaşı, İran-Irak savaşı olmasaydı, 20-30 sene bu nesiller şiddetin gölgesinde yetişmeseydi, bugün bu DAEŞ olacak mıydı?” sorusunu sordu.

İslamofobi’yi besledi

Görmez, DAEŞ gibi terör örgütlerinin Batı’daki İslamofobi’ye malzeme verdiğini söyledi. İslamafobi’nin bir endüstri ve küresel gayret olduğuna işaret eden Görmez, buna karşılık DAEŞ’e ve karşılaştığımız diğer terör faaliyetlerine karşı panzehirin yine İslam olduğunu söyledi.

haber7