Güneydoğu Seyahati ve Notlar

Geçtiğimiz günlerde, Batman’dan, Said Dolgun kardeşimizin daveti ve organizasyonu ile, Güneydoğu’da idik.

Güzel ve feyizli dersler ve okuma programlarına katıldık. Hamidiye adındaki nur dersanesinde misafir edildik, yine , Batman’da , Veysel Karani medresesini ziyaret ettik.

Oradan Siirt, Bitlis, Beşiri , Kurtalan ve Tilloda ziyaretler yaptık . Üstad Bediuzzamanın hani suyunu içip, tanelerini, Cumhuriyetçi karıncalara verdiği makama gittik, İbrahim hakkı hazretlerinin müzesini ve o günden kalan çalışmalarında kullandığı ilmi aletlerini gördük, Kurtalanda cuma namazı ve dönüşte ikindi namazini eda eyledik.

Daha sonra Urfa’ya, Halilürrahmana, üstadımızın defnedildiği ilk makamı, Halilürrahman dergahını, Badıllı ağabeyimizin , orada bulunan kabrine selam verdik, Harran’da , tarihi yerleri ziyaret ederek , her tarafta , derslere katıldık, dönüşte Kurtalan medresesindeki kardeşlerle ders ve sohbetler ettik. Büyük barajı yakından gördük, Urfa’dan Diyarbakır yolu ile Adıyaman’a giderek,oranın medresesi nuriyesinde derslere katıldık, Belediye Başkan’ı Muhterem Hüsrev Kutlu’yu makamında ziyaret ettik.

Salı günü İstanbul’a uçtuk. Güneydoğunun çok büyük bölümünde hayatı normal olduğuna şahid olduk bazı lokal bölgelerin dışında herkesin işinde gücünde olduğunu batı’dan bakıldığında göründüğü gibi olmadığını, elbette bazı problemlere rağmen halkının büyük ekseriyetinin birliğe beraberliğe taraf olduğunu, menfi görüntünün daha önceki örgütün propogandası ve baskılarından kaynaklandığını şahid olduk.

Bu kadar gezi esnasında sadece iki yerde kimlik kontrolü ile karşılaştik. Sözler yayınevi genel müdürü Osman Sevimli ile Nurtaşından Ahmet Tanyel kardeşimizle birlikte yaptığımız bu seyahatle vatanımızın ve milletimizin güzel gelecek günleri için umudumuzun arttığını ifade etmeliyim. Cümleye selamlar dualar ederiz. Bu seyahate gördüklerim ile Merhum Zübeyr ağabey ve o zamandaki ağabeylerimiz hizmetteki şartları ve imkanları kıyaslandığımda nereden nerelere gelindiğine şahid oluyoruz Allah cümlesine rahmet eylesin.

Abdülhamit Oruç