Hindistan’da Konferanslar Zinciri

Hindistan, 2012 Şubat ayında düzenlenen konferansların ardından, bu yıl da iki ayrı büyük uluslararası konferansa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İİKV işbirliği ile 4-5 Şubat tarihlerinde Haydarabad Osmania Üniversitesi ve 7-8-9 Şubat tarihlerinde Yeni Delhi Jamia Millia Islamia’da (JMI) gerçekleştirilecek olan konferanslara ilginin yoğun olması bekleniyor.

İlk olarak Osmania Üniversitesi’nde yapılacak olan konferansın temel konusu “Bediuzzaman Said Nursi: A Messenger of Peace and Harmony” olacak. Programın ikinci ayağı olarak Delhi’deki JMI’da devam edecek konferansın konusu ise “Islam and Modernity: the Perspective of Bediuzzaman Said Nursi” olacak.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı başkanı ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin talebelerinden olan Fırıncı Ağabey de konferansa katılacaklar arasında. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özdemir, Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Danışmanı Yunus Çengel, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Ali Katıöz, İhsan Kasım, İİKV icra kurulu üyesi Cemil Şanlı, Prof. Faris Kaya ve Doç. Dr. Ensar Nişancı da birer tebliğ sunacaklar. Türkiye’den bu katılımcıların yanı sıra, birçok Hindistanlı yerli akademisyen de Nursi üzerine birer tebliğ sunacak.

Kaynak: İİKV