Huzur Evleri

Ülkemizde huzur evleri tam kapasite dolu, evlatlar çeşitli bahanelerle ana baba yahut yakınlarını huzur evine bırakmayı tercih ediyorlar, oysa muradı ilahi bu değil.

Allah ayeti kerimesinde “Annen baban yanında ihtiyarlarsa onlara öf bile deme, tevazu kanadını ger” buyuruyor. Peygamber Efendimiz ‘de “onları razı etmediğinden dolayı cennete giremeyenin burnu yerde sürünsün”, “Beli bükülmüş İhtiyarlarınız olmasa idi, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti” buyuruyor.

Hanesinde ihtiyar anne baba hatta aciz akrabası olan kardeşim! Ayeti Kerime ve Hadisi Şerif onlara şefkatli olmanı emrediyor.
Dünyada en yüksek hakikat anne ve babanın evlatlarına olan şefkatleridir, en yüksek hukuk da bu şefkate karşı hürmetle mukabele etmektir.

Çünkü onlar hayatlarını senin için feda ettiler, senin büyümen yetişmen için her türlü fedakarlığa katlandılar. Öyleyse insanlığı bitmemiş, canavara dönmemiş her bir evlat aciz kalmış anne, baba, akraba herbirine halis hürmet, samimi hizmet edip rızalarını almak, kalplerini hoşnut etmek zorundadır. Hala, amca, dayı, teyze herbiri bunların içine girer.

Ben zaten zor geçiniyorum, işim gücüm var, onlara nasıl bakayım? diyorsan şunu bil ki, onlar senin hanenin bereket direği, rahmet vesilesi, musibet önleyicisidir.

Allah nasıl yeni doğan yavruların rızıklarını annelerin memeleri musluğundan ağızlarına akıtıyor, yavrulardan daha merhamete muhtaç olan ihtiyar ve aciz yakınının da rızkını bereket suretinde gönderir, onun iaşesini sana yükletmez. Hatta değil insan, kapında baktığın hayvanın rızkını dahi senin rızkının içinde gönderir.

Ey insan! Eğer ölmezsen sende ihtiyarlayacaksın, sana mühim bir define, onlara hizmet et rızalarını al, onların yüzünden hayatın rahat , rızkın bereketli geçsin. Yoksa onların nazik kalplerini kırar küstürürsen hem dünyada hem ahirette sıkıntı içinde olursun.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın vaadine itimat et, hanendeki emanetlerine rahmet et.

Çetin KILIÇ
Kaynak : RNK yirmi birinci mektup.