İlk ezan

Namaz farz kılınınca Peygamber efendimiz (sav) insanları namaza nasıl çağıralım diye sahabe efendilerimizle meşveret etti, kimi ateş yakalım, kimi çan çalalım, kimi boru çalalım, kimi bayrak asalım dedi,Efendimiz ( sav) – Bunların hiçbiri olmaz, şimdi gidin bakalım Allah bize ne kapı açacak,buyurdu.

Evlerine giden sahabelerden Abdullah İbn Zeyd’e gece rüyasında ezan ve kametin sözleri öğretildi. Dertle yatan dermanla kalkmıştı. Koşarak Allah Resulü (sav) ‘e gitti, rüyasını anlatınca Peygamber Efendimiz (sav) “bana Bilal’i çağırın” dedi. Bilal (ra)’in sesi öyle güzelde sayılmazdı, hatta *eşhedü” diyemiyor “eshedü” diyordu, Allah Resulü (sav) “olsun biz onun eshedüsünü eşhedü kabul ettik” buyurdu.

Onüç yıldır “ehad, ehad” diye inleyen Bilal (ra) o gün mescidi nebevinin üzerinde ilk ezanı okuyunca Hazreti Ömer geldi, -Ya Resulullah, vallahi bende aynı rüyayı gördüm, dedi. Bilal (ra) bu ezandan başka Mekke’nin fethinde kabenin duvarında bir ezan okudu. Üçüncü ezanı veda ezanıdır, Allah Resulü (sav) vefat edince ezan okuyan Bilal (ra) “eşhedüenne Muhammeden” diyemiyor sözler boğazında kalıyordu.

Muhammed (sav) yok ki nasıl diyeyim. Muhammed (sav) olmadığı Medine’ de ben nasıl durayım diyerek Şam’a gitti. Yıllar sonra Hazreti Ömer Şam’a gidince çok ısrar etti Şam’da da bir ezan okudu. Bir gece rüyasında Allah Resulü (sav) -Bizi ziyaret etmeyecek misin ya Bilal? dedi. Bilal (ra) Hazreti Muhammed (sav)’in kabrine varınca sahabe toplandı, ezan okuması için ısrar ediyorlardı, Bilal (ra) ezan okurken Medine sokakları ezan sesiyle yankılanıyor, bütün Müslümanlar göz yaşı döküyordu.

Sabah ezanında okunan “Esselatu hayrun minen nevm” sözü Hazreti Bilal (ra) aittir. Gelin bu sabah ezanı okunurken pencerimizi açalım, ezan evimizin her yerini kaplasın, müezzin. Esselatu hayrun minen nevm dediğinde Bilal (ra) ‘a selam gönderelim.

Ezandan mahrum kalmış gönüllere hidayet duası edelim.

Çetin Kılıç
Kaynak Kuran Cenneti.