İman Hizmetinin Önemi

1949 yılında ülkemize traktör geldi, tarım artık insan gücüyle değil makine kuvveti ile yapılacaktı. Fakat gözden kaçan bir şey oldu, traktör insanları işsiz bıraktı, köylerde tarlada, ormanda çalışan insana daha az ihtiyaç duyulduğu için insanlar köyleri terk etti. 21 milyon nüfuslu ulkenin 1 milyonu şehre göç etti. Şehirde kiralar ev ve arsa fiyatları arttı. İşçi sayısı artınca fabrikalar işçi ucretlerini düşürdü.

Ark niyetli bazı insanlar köyden gelen masum insanları kötü yollara düşürdü, aileler yıkıldı, bazı çocuklar hapislere düştü, perişan oldu. Bütün bu olumsuz gelişmelerin temelinde iman zaafiyeti yatıyor. En büyük hizmet dine yapılan hizmettir.

Şayet köydeki traktörü alan ağa daha önce tarlasında çalıştırdığı insanları düşünüp işsiz kalmalarına bir çare düşünse idi, vicdanı olup onlar mahrum olmasın, çoluk çocuk perişan olmasın deyip iki koyun, bir inek verse siz bunlarla hayatınızı idame edin deyip zekat ve sadakalarla desteğini devam ettirse idi o köylü göç etmezdi. Oldu ki etti, şehirdeki ev ve arsa sahiplerinde tahkiki iman olsa idi, fırsatçılık yapıp kira ve arsalara zam yapmazdı, fabrika sahiplerinde vicdan olsa idi çalışanın hakkını tam verir onları mağdur etmezdi.

Devlet traktörün insanları işsiz bırakıp şehre göçeceklerinin hesabını yapıp önlemini alması çok zor, ama o insanlara dinlerini öğretip ahlaklı ve vicdanlı olmalarını temin edecek eğitimi vermesi çok daha kolay, her bir müminde bunu devletten beklemeden imana muhtaç gönüllere götürmeye çalışmalı, aksi halde şikayet etmeye devam edecez.

Traktör sadece bir örnek, çalışan kişinin vazifesini hakkıyla yapması iman ile olur, hakimin adil olması iman ile olur, asayişin temini iman ile olur, sokakların temizliği iman ile olur, aile içinde huzur iman ile olur, insanlar canlılar iman ile sevilir, iyiliklerin celbi kötülüklerin defi iman ile olur. Dünyada ne kadar terör savaş açlık gibi kötülük varsa bunların bitmesi iman ile olur gerçek İslamın yaşanması ile olur.

Yaşadığımız galaksinin huzurlu, temiz, açlığın fakirliğin olmadığı, çocukların ölmediği, kadınların güven icinde olduğu, hakça paylaşımın olduğu, hayvanların eziyet çektirilmediği bir yer olmasının yolu imandan, islamdan geçmektedir. Allah’ın dinine sarılmaktan geçmektedir.

Allah imanımızı daim eylesin, bizleri iman yolunda, iman hizmetinde istihdam etsin inşaallah.

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: