İspanya’da Said Nursi Derneği Kuruldu

Arjantin’de Kur’an hizmetleriyle ilgilenen Ahmet Hasan Karadaş, İspanya’daki gözlemlerini kaleme aldı. Bu ülkedeki hizmetleri aktaran Karadaş, Said Nursi adında dernek kuran İspanyollarla görüştü. Türkiye’den irtibatları olmadan bu isimle dernek kurduklarını açıklayan yetkililer, modern çağın insanına İslam’ı en uygun bir dille anlatan kişinin Said Nursi olduğunu vurguladılar.

İşte İspanya’daki hizmetler:

Essalamu aleykum ve Rahmetullahi ve beraketuhu…

Avrupa ile Afrika arasında  bir köprü vazifesi gören, Müslümanların  “Endülüs” ismini verdikleri İspanya topraklardan binler selam…

İspanya nüfus olarak 46 milyon ve bu nüfusun yaklaşık 3 milyonu müslümanlardan oluşturuyor. Endülüs emevisine 800 yıllık islamiyetin vatanlığını yapmış bu topraklarda 1000 civarında mescit var. Her şehrinde 2-3 tane mescit varken bu sayı Barselona’da 20’ye kadar yükseliyor.

BARCELONA’DA CEMAAT SIĞMAYINCA CUMA 2 KERE KILINDI

İspanya’nın en büyük şehri olan  Barselona’da Tarık Bin Ziyad Camii bulunmakta. Camii yaklaşık beşyüz kişilik ama Cuma günleri çok fazla cemaat olduğu için bir o kadar kişi de dışarda  bekliyor. Bu yüzden Cuma namazı iki defa kılınıyor. Hatta bu camide bir akşam namazına dahil olduğumuzda gördük ki camii ağzına kadar doluydu. Bir vakit namazında bile camileri dolu olan İspanya’da çok müslüman var. Çoğunluğunu ise Faslı olan müslümanlar oluşturmakta. Ve sayıları gayet az olan ve ticaretle uğraşan Türkler de var.

Barselonadaki Ömer İbni Hattab Camii’nin imamına Risale-i Nur’dan takdim ettik.Bu çalışmalara çok ihtiyaç olduğunu, kendisinin de 50 günlüğüne Latin Amerika’da Ekvador ülkesine gidip iki caminin açılmasına vesile olduğundan bize bahsetti.

İSPANYOLCAYA RİSALE-İ NUR’LAR ÇOK GÜZEL TERCÜME EDİLMİŞ

Barselano’dan Valencia’ya geçtiğimizde ispanyol bir aileyi ziyaret ettik; Ricardo ve Gemma. Kendileri bizi evinde misafir ettiler.
Buraya gelmişken Arjantin’de yapılan tercümelerin İspanya ispanyolcasına yakınlığını ve anlaşılabilirliğini sorduk. Ricardo, ispanyolca Risale-i Nur’ları okuyup inceledikten sonra, tercümelerin güzel olduğunu ve gayet iyi anlaşılır olduğunu İspanya’daki insanların rahat bir şekilde anlayabileceklerini söylerken eşi Gemma da ilave olarak, “Risale-i Nur’u tercüme etmek çok zor. Buna  rağmen ispanyolcaya Risale-i Nur’lar çok güzel tercüme edilmiş” diyerek tercümeler hakkındaki çalışmaların devamını temenni ettiler.

Ricardo’yla daha sonra görüştüğümüzde ise Asa-yı Musa’yı bitirmek üzere olduğunu ve Risale-i Nur’un üslubunu ve bazı bölümlerin örneklerle anlatması çok hoşuna gittiğini söyledi.

VALLAHİ SİZLER GERÇEK MÜSLÜMANLARSINIZ

Daha sonraki duraklarımız  Malaga ve Granada’ydı. Ziyaret ettiğimiz mescitlere ispanyolca eserlerden bıraktık. Çok memnun oldular. Bunlardan bir tanesi de Granada’da ziyaret ettiğimiz mescitteki Salim ismindeki Camii muezzini. İlk seferde görüştüğümüzde ona verebileceğimiz fazla kitabımız yoktu. Risale-i Nurdan ve mahiyetinden bahsedip ayrılmıştık. İkinci kez gitmek nasip olduğunda ise, elimizdeki Risale-i Nur’ları görünce yemin ederek ‘vallahi sizler gerçek müslümanlarsınız’ diyerek kitapları getirmemizden dolayı sevincini ifade ederek çok teşekkür etti.

İSPANYOLLARIN KURDUĞU SAİD NURSİ DERNEĞİ

En son durağımız ise İspanya’nın başkenti Madrid’di. Madrid’de uçağımızın kalkmasına saatler kala ilginç bir haber duymuştuk. Bir grup insan Said Nursi Derneği diye bir dernek  kurmuşlar. Bu haber bizi de çok heyecanlandırmıştı. İlk önce telefonda konuştuğumuzda bizimle tanışmaktan çok memnun olacaklarını söyleyerek görüşmek istediler. Türkiye’den hiç bağlantısı olmadan kendilerinin 2009 yılında kurduğu Said Nursi Derneği’yle İspanyadaki insanlara Bediüzzaman’ın fikirlerini  tanıtmayı arzu ediyorlardı.

Dernek başkanı Avukat Antonio Garcia ve yardımcısı Muhammed El Seyoufi’yle buluştuğumuzda bize şunları söylediler: “Geleceğin islamiyeti, Said Nursi’nin Kur’an’dan çıkardığı fikirler üzerine bina edilecek kanaatindeyiz. İspanya’da o kadar çok insan var ki Said Nursi’yi ve fikirlerini merak eden. İnsanlar çok ilgililer Bediüzzaman’a. Biz bu derneği kurmadan önce İslam dünyasından bir çok alimi araştırdık ama Said Nursi tarzında, günümüz insanına modern islamiyeti anlatan başka bir fikir adamına rastlamadık. Şimdi, Avrupa insanı daha çok kendine hitap eden, modern  bir islami anlayış tarzı istiyor. İşte Said Nursi’de bu var.”

RiSALE-i NUR ESERLERiNi iMAMLARA DAĞITACAKLAR

Haziran ayının 16’sında Madrid’te imamlar toplantısı var. Bu toplantıda götürdüğümüz ispanyolca Risale-i Nur eserlerini imamlara dağıtacaklarını söylediler. “Said Nursiyi tanıtma adına biz herşeye açığız. Sizinle beraber bu işi yürütmek istiyoruz” diyerek bu çalışmalarının bir an önce faaliyete geçmesini arzu ediyorlar. Konuşma bitip  ayağa kalktıgımızda ise “ilk konferansımızı ne zaman yapıyoruz” diyerek  Bediüzzaman’ı İspanya insanına tanıtmak istediklerini şevkle dile getirdiler.

Rabbim en kısa zamanda İspanya’da hayırlı hizmet kapıları açıp insanlara Peygamber Efendimizin (sav) nurunu, iman ve Kur’an hakikatları olan Risale-i Nur’u ve Üstadımız Bediüzzaman hazretlerini tanıtıp imanları kurtarmaya vesile olması için sizlerden dualarınızı bekliyoruz..

Kardeşiniz Ahmed Hasan

risale haber