İsraf Edilen Ekmekle Yılda “60 Hastane 120 Okul” Yapılabilir!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye’de ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak başlatılacak kampanyaya ilişkin, ‘‘Bu kampanyanın amacı israfı önlemek, çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini ifade etmek” dedi.

çöpte ekmekBalcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyede, 300 gram üzerinden 82 milyon ekmek üretildiğini, 77 milyon 340 bin ekmeğin tüketilirken kalan yaklaşık 5 milyon adet ekmeğin ise israf edildiğini söyledi.

Balcı, 250 gramlık ekmek baz alındığında ise 98 milyon 400 milyon ekmek üretildiğini, 92 milyon 800 bin ekmeğin tüketildiğini kalan yaklaşık 6 milyon ekmeğin israf edildiğin aktardı.

Günlük israfın korkunç rakamlara ulaştığını anlatan Balcı, şöyle konuştu:

Bu israfı azaltmak adına gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Ofisi gerekse Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak bugüne kadar israfın önlenmesi yönünde çeşitli kampanyalar yaptık. Bu yıl ki kampanya daha geniş kapsamda olacak. Yıl içesinde herkesime ulaşmayı hedefliyor bu kampanya. Bu kampanyayı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da başlatacak olması bizi ayrıca memnun etmiştir. Kampanyanın amacı israfı önlemek yetişecek olan çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini ifade etmek. Toplumun dikkatini çekmek. Bu israfın daha da yükselmesini önleyip, aşağıya çekilmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda bu çalışma yapılıyor.”

Günlük yapılan ekmek israfıyla yılda 60 hastane 120 tane okul yapılabilirsiniz” diyen Balcı, fırıncıları satacakları kadar ekmek üretmeleri konusunda uyardıklarını kaydetti.

Balcı, gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapacaklarını belirterek, ”Yani esnaf satabileceği kadar üretecek. Satmak düşüncesiyle ürettiği ve satamadığı ekmekte israf olmuş oluyor. Geçmişte yaptığımız toplantılarda hocalarımız fırınlardaki ekmek israfının boyutu konusunda fırıncıların yapmaları gerekenleri anlattı. Satabilecekleri kadar ekmek üretmeleri gerektiği anlatıldı. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi de yapmamız lazım. Bir fırının ortalama üretmesi gerektiği kadar ekmeği üretip onu rahatlıkla satması gerekir” diye konuştu.

‘Bir günlük ekmek bayat ekmek değildir

Balcı, bakanlığın son düzenlemeyle 300 gram ekmeğin gramını 250 grama çekmesiyle israfa olumlu katkı sağladığına dikkati çekti.

Vatandaşın tüketebileceği kadar ekmek alması konusunda uyarılarda bulunan Balcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

Vatandaşlarda tüketebilecekleri kadar ekmek alsınlar. Ekmeği israf etmesinler. Ekmek nimettir. ‘Bir ekmek fazla alayım ne olur ne olmaz akşam misafir gelebilir’ düşüncesiyle hareket etmemeliyiz. Aldığı ekmek fazla geliyorsa onu kesinlikle değerlendirecek, israf etmeyecek. Bir günlük ekmek kesinlikle bayat ekmek değildir. Bir gün önce aldığımız ekmek fazla geliyorsa onu bir gün sonra çok rahat bir şekilde her türlü tüketebiliriz. Bakanlığımız kampanyayı Sayın Başbakanımızın da katılımıyla Perşembe günü başlatmış olacak, yıl boyunca devam edeceğini düşünüyorum.”

(AA)