Kanada’daki Üniversitelerde Risale-i Nur Seminerleri Düzenlendi

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve berekatuhu

Aziz, Sıddık, Gayyur, Fedakar Ağabeyler ve Kardeşlerimiz!

Sizlere Türkiye’den binlerce km uzak, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki Kanada’dan binler selam ediyoruz ve buradaki Nurlu havadislerden bahsedeceğiz.

33 milyon nüfuslu, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. Ülke alan bakımından Rusya Federasyonundan sonra dünyanın en geniş ikinci ülkesidir.

Kanada’da günümüzde 800.000 Müslüman yaşamaktadır.

Kanadanın en büyük şehri Toronto’da 100’den fazla camiler vardır; her üniversite ve kolejin kendine ait bir mescidi bulunmaktadır. Müslümanların yoğunlukla yaşadığı yerlerde helal gıda ürünlerinin satıldığı bir çok yer de mevcut.

İslamiyetin bu kadar hızlı ve seri bir şekilde inkişafının yaşandığı Kanada’da elbette Risale-i Nur hizmetleri de geri kalmamıştır ve dualarınızla hızla inkişaf etmektedir.

Yakın zamanda bir hafta süre ile Alberta eyaletindeki üniversitelerde bir hafta süreyle Risale-i Nur üzerine çok sayıda toplantı yapıldı. Fırıncı Ağabeylerin tertiplediği bu toplantılarda, (sempozyumlara daima iştirak etmiş olan) malumunuz başta rahmetli IBRAHIM ABU RABI ağabey : Genel bir giriş mahiyetinde konunun takdimi,

THOMAS MICHEL: Risale-i Nur’u nasıl tanıdım ve bir Hıristiyan rahip olarak onu niçin okuyorum?

SAİD ÖZERVARLI: Modern Türkiye’de İslam

RIZA AKÇALI: Risale-i Nur’da modern değerlerin yeri

FARİS KAYA: Said Nursi kimdir ve eserleri olan Risalelerin mahiyeti nedir?

ZEYNEB SALİM: Almanya’da doğmuş-büyümüş ve hayatını batıda sürdüren bir müslümanın hayatında Risale-i Nur’un yeri başlıkları altında çok güzel izahlarda bulundular.

Özellikle Prof. Dr. Thomas Michel’in konuşması dinleyiciler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Ardından, Risalelerin daha iyi anlaşılmasına yönelik sorular soruldu ve geç vakitlere kadar oldukça beğenilen bir toplantı gerçekleştirildi.

Thomas Michel konuşmasında, öğrencilere okulda ders verir edasıyla önce Risale-i Nur’un mahiyetini tarif ederek başladı. Kendisinin hıristiyan bir rahip olduğunu ancak Risaleleri okumaya devam ettiğini ve çok istifade ettiğini ifade etti.

“Nursi, modern zamanda insanları eski zamanın mağaralarına götürerek değil; modern dönemin şartları içinde imanı nasıl muhafaza edeceğini gösteren bir yol açmıştır. Bu yol, Allah merkezli bir hayat yaşaması için gerekli her türlü eğitim ve öğretim mekanizmalarını içinde barındırmaktadır.

Bu anlamda risaleler, sadece Nur talebelerine değil, Müslümanlara da değil hatta hıristiyanlara da değil, hiç dinle ilgisi olmayan insanlara bile Allah ile nasıl birlikte yasanabileceğini güzel ve etkili bir şekilde öğretmektedir.” dedi.

Kendisinin Risaleleri Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ders verdiği zaman tanıdığını, 30 yıldan beri okuduğunu ve istifade ettiğini ifade etti. Risalelerden örnekler vererek Nursi’nin Allah’ı nasıl anlattığını basit ve anlaşılır cümlelerle aktardı.

Daha sonra iman zaafiyetine ve dinsizlik tahribatına karşı Nursi’nin, gerekirse dindar ruhani hıristiyanlarla medar-ı niza meseleleri bir tarafa bırakarak ittifak edip birlikte çalışmaya davet ettiğini; bunun anlamının çok önemli olduğunu ifade etti.

Thomas Michel müttaki müslümanlarla müttaki hıristiyanların tek din haline gelmesi gerektiğini değil, elbette farklılıkların olacağını, ama bu iki ayrı dinin dinsizlikle mücadelede ortak olan insani ve imani degerlerinin olduğunu söyledi.

“Bu anlamda Nursi, düşman olarak cehalet-zaruret ve ihtilafın olduğunu, bu düşmanlara karşı da eğitim, çalışma ve ittifak silahlarıyla mücadele etmek gerektiğini söyledi. Ben Türkiye’de yaşıyorum, Nur talebeleriyle sık sık görüşüyorum ve Risale derslerine katılıyorum. Gördüğüm şu: Onların başkalarıyla ihtilaf ve düşmanlık duygusu içinde değiller ve risalelerden aldıkları imani dersler gereği bütün insanlarla barış ve hoşgörü içinde yaşıyorlar ve hayata hep olumlu bakıyorlar.” dedi.

Sunumlardan sonraki soru-cevap bölümünde ise dinleyicilerin neredeyse tamamına yakınının ilk defa duydukları Risale-i Nur ve üstad tanıtılmış oldu.

Elhamdulillah bu vesile ile çok kişilere ulaşılmakla beraber üstadımızın takib ettiği dershane-i Nuriye hizmetlerimiz gayyur ağabeylerimizin şevkleri ile günden güne inkişaf etmektedir.

Bunlardan numune olarak Nur bahçemizden bir iki demet sizlere sunacağız;

Merkez Toronto’da başta olmak üzere ikinci bir dershanemiz de Oshowa bölgesinde devam ediyor.

Dershanelerimizde ekseriyetle üniversite talebeleri kalmaktadır. Oshowa’daki dershanemiz Ontario Üniversitesinin hemen yakınında olduğundan orada okuyan kardeşlerimiz, talebeleri dershanemize teşvik ediyorlar, yeni tanıştığımız kardeşlerle Risale-i Nur dersleri okuyoruz.

Ontaria eyaletine bağlı Oshowa Dershanemizde Cuma akşamları umumi derslerimiz devam ediyor.

Toronto’daki dershanemizde de Çarşamba ve Cumartesi’leri derslerimiz olmaktadır.

Medresemize yarım saat mesafedeki University of Toronto dünya sıralamasındaki ilk 20 okuldan birisi. Türkiyeden’de MEB burslu öğrencilerin tercih ettiği okullar arasında.

Ayrıca York University ve Ryerson ve OCAD da bu şehirdeki diğer üniversiteler.

Oshowa da da Ontario University ve Durham Collage başlıca üniversiteler.

Türkiyeden ve dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce talebe Kanada’ya Kanada’nın da resmi lisanları olan İngilizce ve Fransızca öğrenmeye ve üniversite okumaya geliyorlar.

Buralara gelmek niyeti olan ağabey ve kardeşlerimiz de aşağıdaki adreslerimizle ile irtibata geçebilirler…

Üstadımız bir mektubunda diyor ki Risale-i Nurun okunduğu yerde bizler manen hazır gibiyiz. Sadakte! Başta Üstadımız ve onun Nurani Nur talebeleri, varisleri vekilleri aynen bu mananın tam içindeler, Nurlar okunurken bunun hissiyatını zerratımıza kadar hissediyoruz..

Burdan tekrar tekrar başta üzerimizde himayetlerini dualarını bizzat hissettiğimiz ve dualarını hususan beklediğimiz Üstadımızın hayattaki talebeleri Mustafa Sungur, Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayram, Said Özdemir, Ahmed Aytimur, Mehmed Fırıncı Ağabeylere ve umum nur talebelerine binler selam ederiz…