Kendisiyle Uyum Sağlanan Çocuk, Çevresine Uyum Gösterir

Çocukların ferasetini artıran faktörlerden biri de uyumdur. Kişinin uyumu ne kadar fazlaysa feraseti de o denli güçlüdür.
Sadece kendisiyle uyum sağlanan çocuklar çevresine uyum gösterir.
Bazı ebeveynler çocuklarına “küçüktür, anlamaz, kandırılabilir” gözüyle baktıkları için onları her fırsatta kendi programlarına uydurmaya çalışır. Hâlbuki tam tersine ebeveyn çocuğuna ne kadar uyum sağlarsa çocukta da uyum yeteneği o kadar gelişir.
Mesela evin ihtiyaçları için markete gidilmesi gerekir. Çocuk evden çıkmak istemez. Ebeveyn “Evde temizlik malzemeleri ile meyve kalmamış. Bunların alınması lazım. Listemizi hazırladık, kısa sürede işimizi halledip döneceğiz. Oyununa geldiğimizde devam edebilirsin” diyerek açıklama yapar. Huzurlu ve uyumlu çocuklar böyle bir izahın ardından “Gitmek istemiyorum” diye diretmez. Fakat istisnai olarak fikrini değiştirmeyenler de olabilir. Uykusu gelmiştir, vücudunda kırıklık vardır ya da çok yorgundur. Böyle durumlarda anne baba “Şu an çocuğun oraya götürülmesi yıpratıcı olacak” diyerek kendi yaşantısından vazgeçebilecek derecede çocuğuna uyum sağlayabilmelidir.
Uyumlu çocuklar anormal davranış içine girebilir ya da kendine saygın davranıldığı hâlde yetişkini yanlış anlayabilir. Böyle durumlarda anne baba sınır çizebilir, davranışta disiplin uygulayabilir. Çocuk “Bana sorulmadan hiçbir yere gidilemez” noktasına geldi ise orada eşyanın tabiatı bozulmuştur. Anne baba net ses tonuyla “Hayır kızım, gideceğiz” demelidir.
Aslında çocuğun eğitim sürecine dâhil edilmesi esastır. Yani uyumu, karşı tarafın tercihlerine saygı ahlakını anlayabilmesi için önce ona uyum sağlanması, rehber ebeveynin bunun nasıl yapılacağını davranışlarıyla göstermesi gerekir.
Çocuklar kendisiyle saygın şekilde iletişime geçen ebeveynlerle doğal ve rahat şekilde anlaşabilir, kendini kolayca ifade edebilir. “Ben markete gelmek istemiyorum, çünkü orada uzun kalıyorsunuz. Canım sıkılıyor. Çok gürültü var.” diyebilir.

Uzman Pedagog Dr. Adem Güneş