Keşke Aleviler de Risale-i Nur Okusaydı!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Keşke Aleviler de Risale-i Nur okusaydı” dedi.
Akdeniz Kültür ve Eğitim Derneği’nin (AKDER) düzenlediği “Geleceğimiz Gençlerimiz ve Etik Değerler Eğitim ve İnsani Değerlerin Yeniden İnşası” toplantısına katılan Türel, Said Nursi’den örnekler verdi. 
Antalya Körfez Gazetesinin haberine göre konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Alevi çalıştayına da değinen Türel, “Osmanlı Devleti din ve mezhep hoşgörüsünde tarihin en güzel örneklerini vermiştir. Kiliseye de, sinagoga da hoşgörüyle yaklaşmıştır. Osmanlı o kadar geniş bölgede din ve inanç hürriyetini tesis etmiştir. Ama Alevilikle ilgjli sıkıntı dini bir mesele olarak değil, İran ile siyasi çalışamadan doğmuştur. Cumhuriyet döneminde Dersim meselesi tekrar bir yara açmış ve bu yara devlet geleneği içinde tam kapatılamamıştır” diye konuştu.
Said Nursi’nin Alevilik hakkında yazdıklarından da örnekler veren Türel, “Risale-i Nur’da Hz. Ali sevgisi, Ali Beyt muhabbeti tartışılmaz bir yere sahiptir. Üstad, Peygamber Efendimizin, ‘size iki şey bırakıyorum, biri Kitabullah, biri Al-i Beytim’ sözünü zikrederek, Alevilerin ehli kıble olduklarına, ehli sünnetin ve Alevilerin aynı dinin mensupları, aynı ağacın dalları olduklarına işaret etmişlerdir. Esasen görüyoruz ki, keşke herkes Risale-i Nur’dan biraz feyz alsaydı, Alevi kardeşlerimiz de Üstadı iyi okusalardı, Türkiye bu meseleyi çoktan çözmüş olurdu. Esasen Türkiye’nin pek çok meselesinde Üstadın fikirlerinden zamanında istifade edilseydi, bugün Türkiye çok daha ileri seviyelerde olurdu” dedi.
RisaleHaber