Malezya’nın En Ünlü Romancısı Bediüzzaman’ı Yazacak

Malezya’nın ünlü İslam tarihi roman yazarı Abdullatif Talib, 06-22 Eylül tarihleri arasında vakfımız tarafından misafir edildi. Ülkemizden binlerce km uzak olan Malezya’dan, Bediüzzaman Said Nursi’nin yaşamı ve davası ile ilgili roman yazmak üzere gelen Abdullatif Talib’e Malezya’da çeşitli alanlarda görev yapan öğretim görevlileri ve yayınevi sahibi de eşlik etti.

Çeşitli maksatlarla geldiklerini ifade eden Malezyalı misafirler; öncelikle Üstadın talebelerini ziyaret ederek yazılacak roman için bilgi toplamak ikincisi; Risale-i Nur hizmetini daha iyi anlayabilmek için dersane sistemini öğrenmek, Risale öğrenme metodlarını ve materyallerini keşfetmek olduğunu belirttiler. Ayrıca Üstadın yaşadığı problemleri ve zorlulukları yerinde görüp bunları Malezyalılara anlatmak da diğer hedefleri arasında yer aldığını belirttiler.

Programlarına Türkiye turu ile devam eden Malezyalı grup Bursa, Isparta, Konya, Yozgat, Ankara, Şanlıurfa illerini de gezerek Bediüzzamanın ardında bıraktığı eğitim sistemini yerinde öğrenmiş oldular. Hizmette her yaştan insanların olmasının çok ilgi çekici olduğunu ifade eden grup misafirperverlikten dolayı hem vakfımıza hem dershanelere hem de Türkiye’ye şükranlarını sundular.

İstanbul’da bulundukları sürede, vakfımızda misafir olan heyet, vakıf kütüphanesinde hem çeşitli araştırmalar yaptılar hem de Mehmet Fırıncı, Şükran Vahide, İhsan Kasım, Prof. Dr. Faris Kaya, Prof. Dr. Neşet Toku gibi isimlerle çeşitli mülakat ve toplantılar yaptılar.

iikv

Daha önce eklediğimiz haberin videosu: