Milletlerarası Bediüzzaman Sempozyumunun 5.si Ankara’da Yapıldı

Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen “Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu”nun 5.si Ankara’da yapıldı.

Ankara Arena Spor Salonu’ndaki program Yusuf Ertürk’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Hayrat vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İDSB Genel Sekreter Yardımcısı ve Türkiye Temsilcisi Avukat Ali Kurt açış konuşması yaptı.

Peygamber Efendimizin (asm) “Allah birdir biri sever” Hadis-i Şerifini hatırlatan Kurt, “Vahdet dininin temsilcileri olarak kalu beladan beri beraberdik. İnşallah yine biriz. allah bizi birbirimiziden ayırmasın” dedi.Ayet ve Hadislerdeki ittihad konularını aktaran Kurt, Cenab-ı Hakk’ın her asırda müceddidler gönderdiğini bunların Geylaniler, Rabbaniler Nakşıbendiler vs. gibi isimler olduğunu belirtti. Kurt,”Allah bu  asırımızda da bir müceddid gönderdi. Bediüzzaman Said Nursi ittihad-ı İslam’a çalıştı” dedi.

Risale-i Nur’dan İttihad-ı İslam bahsilerini okuyan Kurt, Bediüzzaman ile Rus polisi arasındaki konuşmaya atıfta bulunarak, “O kış yılları böyle devam etmedi. Bu güzel günler Emevi camiinden, Tiflislerden müjdelendi. Rus polisinin İslam parça parça olmuş sözlerine karşılık Bediüzzaman, Rus polisinin şahsında hepimize mesajlar vermektedir. İslam aleminin tahsile gittiğini anlattı. Nitekim İttihadı İslam’ın ayak seslerini işitiyoruz” şeklinde konuştu.

(Fotoğraflar için TIKLAYINIZ)

ÇELİK: BEDİÜZZAMAN’IN ESERLERİ DÜNYANIN ÜMİDİ HALİNE GELDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise Takrir-i Sukün kanunu ile Bediüzzaman’ın yokedilmek istendiğini belirterek, “İstedikleri gibi olmadı. Bediüzzaman’ın yazdığı eserler dünyanın ümidi haline geldi” dedi.

Bediüzzaman’ın tüm hayatı boyunca ırkçılığı ayakları altına aldığını vurgulayan Çelik, Hutbe-i Şamiye’de Arap kardeşlerimize övgüler yağdırdı. Aslınıza dönün Kur’an’a sarılın dedi. Burada Said Nursi Arapçılık yatp denir mi? Kürtlerin yaptığı hizmetleri övdü. Burada Said Nursi Kürtçüdür demek eblehliktir. Mektubat’ta Türklere seslenerek sizin milliyetiniz İslamla bütün haline gelmiş, ayrılması mümkün değil dedi. Bunları dedi diye Türkçü denir mi?O şefkat kahramanıydı, büyük bir mütefekkirdi. Bediüzzaman yol gösteriyor. Kardeşliği yeninden teyit ve tesis ediyor. Bediüzzaman’a kara çalanlar hep kendileri küçük düştüler. Tarihin çöplüğüne gömüldüler” şeklinde konuştu.

Çelik, sempozyumu düzenleyen Hayrat Vakfı’na ve kurucu Ahmet Hüsrev Altınbaşak ağabeye de teşekkür ederek rahmet andığını söyledi.

DESTİCİ: YARABBİ ŞÜKÜRLER OLSUN!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise Hayrat Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı Kur’an ve Osmanlıca kurs protokolüne işaret etti. Bu gelimeden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Destici, “Yarabbi şükürler olsun. Tüm teşkilatlarımıza haber verip bu kurslara katılmalarını istedik” dedi. Destici, “Bediüzzaman’ın dediği gibi İttihad-ı İslam Kur’an’ın irşadı, akıl ve kalbin birliği ile tesis edilebilir” şeklinde konuştu.

Sempozyuma gelen telgraflardan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları okundu.

Ardından İslam ülkelerinden gelen katılımcılar kısa birer konuşma yaptı. Filistinli Şeyh Raid Salah’ın konuşmacı salonu adeta coşturdu. Filistin’in kurtuluş beklediğini ifade eden Salah, sözlerini “Mescid-i Aksa’nın bahçesinde görüşmek üzere” cümleleriyle bitirdi.

Program, “İttihad-ı İslam’ın Lüzum ve Ehemmiyeti” konulu oturumla devam etti.

RİSALEHABER

1 tane yorum yapılmış

  1. muzaffer dedi ki:

    mükemmel bir proğram olmuş,bu cemaat bu kadar varmı?

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: