Münazarat Sempozyumundan Yansımalar

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde 3 gün devam eden Münazarat sempozyumundan yansımalar…

Mardin Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırma Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği bu sempozyumda, 38 ayrı üniversiteden ve yarıdan çoğu Profesör olan 91 akademisyen, ASRIN REÇETESİ kabul ettikleri ”Münazarat” eserinden, “Milliyet Fikri ve Kürt Meselesi” konularına yoğunlaştılar.

Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen sempozyumda özellikle; Rektör Prof. Dr Serdar Bedii Omay, Erzurum Üniv. Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Eski bakanlardan Rıza Akçalı, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in vb. konuşmaları sırasında çok duygulu anlar yaşandı.

‘Milli Eğitim Bakanlığım esnasında benimle görüşen birçok Rektör giderlerken, özellikle kısık bir sesle bana, ‘Sayın bakanım, YÖK’ün bu görüşmeden haberi olmasın’ demişlerdir. Rektörü özgür olmayan bir üniversitenin özgür olması, söz konusu olabilir mi? Bu ülkede ‘üniversitelerde Bediüzzaman Said Nursi’den veya İmam Gazali’den alıntı yapıyorsun’ diye insanlar üniversiteden atıldılar. Böyle bir üniversitede araştırma, ilim ve irfan olabilir mi?

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise konuşmasına Türkçe, Kürtçe ve Arapça, ”Hoş geldiniz” diyerek başladı.

Video Haber: