Nur’un Kahraman Ağabeyi Abdülkadir Badıllı Ve Bazı Sineklerin Vızıltıları

Abdülkadir Badıllı Ağabey, benim bildiğim kadarıyla, ömrünün en az 60 yılını, Risâle-i Nur okumaya, okutmaya ve Nurlar hakkında eser telif etmeye tahsis etmiştir. Kendine mani olur diye ömrünün çok geç senelerinde evlenmiş ve evlatlarını da Nur talebesi olarak yetiştirmiştir.

Maalesef vefatından sonra bazı sinek vızıltılarını duymaya başladık ve üzüldük. Ancak Abdülkadir Ağabey’in kabrinde sevinmesi için bazı hakikatları dile getireceğiz.

– Abdülkadir Ağabeyin arkasından, bütün Türkiye ve hatta Avrupa’dan gelen binlerce Nur talebesi ağladı ve rahmet okudu; bunların içinde Bediüzzaman’ın mutlak vekilleri olan Abdullah Yeğin Ağabey ile Hüsnü Bayram Ağabey de bulunuyordu. Mehmed Fırıncı Ağabey de onun duacılarındandı.

Gülen grubunun sadeleştirme yoluyla Nurları tahrif etmesine yıllar önce o muhalefet ettiği için, Nurları menfaat aleti olarak kullanan bu ekibin bazı şahısları, onun aleyhinde yazdılar ama, Nur’un asliyetini korumak için gayret gösteren Nur Talebeleri onun duacısıydı.

– Mustafa Kemal’i sevenler ona hayatındayken de vefatından sonra da muhalif oldular; ancakl onun Süfyan olduğunu Bediüzzaman’dan öğrenenler ona duacıydı.

Risâle-i Nur tahrif edildi diye zırlayan bazı Kürtçüler onun aleyhinde konuşmuş olabilirler; ama Abdülkadir Ağabey’in Kürtler ile Türklerin İslamiyet kardeşliğinde birleşmeleri gerektiğinin avukatı olduğunu ve bu konuda hemze-i vasıl vazifesi gördüğünü bilenler rahmet okudu.

– Bazı ilahiyatçıların, Risâle-i Nur’daki hadislerle ileri geri konuşmalarına karşı 1000 küsur sayfalık Risâle-i Nurların Kudsî Kaynakları adlı muhallede eserini bilenler rahmet okudu; hadislere saygısızlık edenler alyhte konuşabilir.

Maalesef Üstad’ın Abdülmecid Ağabey yoluyla yeğeni olan bir şahıs menfaati zedelendiği için aleyhte konuşabilir; ancak Bediüzzaman’ın diğer bütün yakınları cenazeye katılarak duacı oldular.

– Abdülkadir Badıllı Ağabey, bu milletin ve Nur talebelerinin kalbinde, Mufassal Tarihçe-i Hayat ile ebediyyete kadar rahmet dilekleri ve dualar ile yaşayacaktır; ona karşı çıkan sivrisineklerin sesi kısa zamanda kesilecektir.

Abdülkadir Badıllı Ağabey, Hz. Ömer ve Yavuz Sultan Selim mesleğinde idi; hakkı konuşmaktan çekinmezdi; dilsiz şeytan olanlar elbetteki onun aleyhinde konuşacaklardır.

ALLAH RAHMET EYLESİN.

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz

www.NurNet.Org