Osmanlı Türkçesi Aydınların Dilidir

Gündemin sıcak konusu olan”Osmanlıca” hakkındaki tartışmalar sürüyor ve farklı farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yapılan açıklamaların bir yenisi Çankırı’dan geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli, Osmanlı Türkçesi’nin aydınların dili olduğunu belirterek, “Gençlere Osmanlı Türkçesi’nin öğretilmesi ile yeni kaynaklara ulaşmaları ve yeni kelimeler öğrenmeleri kolaylaşacak. Bu sayede gençlerin kelime hazineleri gelişecek” dedi.

Prof. Dr. Beşirli, düzenlediği basın toplantısında Osmanlıca derslerinin lise düzeyinde verilmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklamalarında Osmanlı Türkçesi’nin zorunlu ders yapılmasının sosyal medya başta olmak üzere birçok alanda tartışıldığını vurgulayan Beşirli, “Bu dersin lise 1. ve 2. sınıflarda seçmeli ders değil de zorunlu okutulmasının daha faydalı olacağına inanıyoruz. 3. ve 4. sınıflarda seçmeli ders olmasının hiçbir sakıncası yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Beşirli, Osmanlı Türkçesi’nin liselerde okutulmasının oldukça faydalı olacağına inandıklarını belirterek, “Bu ders 1928 öncesi ile sonrası arasındaki kopan iletişimi tekrar kurmak açısından çok büyük faydaya sebep olacaktır. Bir Türk genci, geçmişte yaşanan birtakım şeyleri çok daha rahat şekilde Osmanlı Türkçesi’ni öğrenmiş olarak anlayabilecektir. Belki atalarını sözde değil de özde ve temelde sevmesini sağlayacak sürecin de başlatılmasına sebep olacaktır” diye konuştu.

GENÇLERİN DİN HAZİNESİ GELİŞECEK

“Osmanlı Türkçesinin liselerde öğretilmeye başlamasıyla gençlerimizin dil hazinesinin gelişeceğine inanıyorum” diyen Beşirli, Türkiye’de insanların çok az kelimeyle yazıp konuştuğunun altını çizdi

KÜLTÜR GELİŞİMİNE DE KATKI SAĞLAYACAK

“Osmanlı Türkçesi, aydınların dilidir. Gençlere Osmanlı Türkçesi’nin öğretilmesi ile yeni kaynaklara ulaşmaları ve yeni kelimeler öğrenmeleri kolaylaşacak. Bu sayede gençlerin kelime hazineleri gelişecek. Belki de gençler doğal olarak ‘İstanbul Türkçesi’ dediğimiz Türkçemizi çok daha güzel zenginleşmiş kelimeler sayesinde konuşacak ve yazacak. Gençler, çok az kelime kullanarak konuşuyor. Gençler, Osmanlıca ile dillerini geliştirdiğinde daha çok ‘argo’ diye tabir ettiğimiz, dil açısından bazı olumsuz durumlar da ortadan kalkmış olacak. Lisede verilen bu eğitim gençlerin kültürlerini de değiştirecek.”

Gerçekleştirilen toplantıya Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akyol, Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İsmet Üzen, Bilgi Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Coşkun Polat ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özlan da katıldı.

AA