Panama’dan davet

EsSelamun Aleykum,

Öncelikle affınıza sığınarak belirteyim ki, Türkçe bilmiyorum. Birkaç gün önce, Nur Cemaatinden bir kardeşin gönüllü olarak hizmet etmek maksadıyla Latin Amerika’ya gelmeyi düşündüğünü duydum. Bu kardeşin kim olduğunu bilmiyorum fakat kim olursa olsun, kendisini ülkem olan Panama’ya davet etmekten memnuniyet duyarım.

Panama, Dünyanın köprüsü, kainatın kalbi olarak da adlandırılır, Orta Amerika ile Güney Amerika arasında olan küçük bir ülkedir. Yerel dilde Panama, balık ve kelebek bolluğu anlamına gelir. Panamaya ilk müslümanların gelişinin, İspanyol Koloniel dönemine rastladığı söylenir. İşte bu ilk müslümanlar, Mandinka adı verilen ve müslüman olan bir Afrika kabilesi mensuplarıymış. Geçen yüzyılın ilk dönemlerinde de Hindistan, Lübnan ve Pakistan’dan gelen müslüman gruplar Panama’nın birçok şehrine yerleşmişler. Öyle ki, hemen her şehirde en azından bir cami bulunmaktadır.

Bir vakıf kardeşin buraya gelmesi buradaki tüm kardeşler için son derece faydalı olacaktır. Bu hususla ilgili David şehrinde bulunan kardeşlere çok yakında bir mesaj yolladım. Bu kardeşlerin, Panama Dava Projesi isminde bir yapılanmaları var ve bu hususta bize yardımcı olmakta istekliler. Buraya gelecek olan vakıf kardeş hangi şehri seçecek olursa olsun, emin olsun ki son derece iyi ağırlanacaktır. Allah’a emanet olun, selam ve dua ile,

Cynthia

Yazının orjinali :

As salamu alleykum wa rahmatullahi wa barakatuh, dear brothers and sister from the Risale i Nur community. First of all, pardon, Türkçe bilmiyorum!! Few days ago, I found out that a Risale i Nur community member intends to participate as a missionary in Latin America.

I don’t know who is he/she, but whoever is, I would like to invite him/her to my country, Panama. Panama, “the bridge of the world, heart of the universe”, is a little country placed between Central America and South America. In native language, “Panama” means “abundance of fishes and butterflies”.

The arrival of the first muslims to Panama is said that it was during the Spanish colonial era, as slaves. They were from an African tribe named “Mandinka”, known as muslims.

In the early last century, other groups of muslims from India, Lebanon and Paquistan stablished in many cities of Panama. Currently, in almost every capital of each province there is at least one mosque.

The coming of an emissary of Risale i Nur would be highly beneficial for my brothers here. I already sent a message to my brothers in David city. They have an organization named “Panamá Dawah Project” and they
are interested in helping with this issue.

Wherever the place he/she chooses, for sure will be well received.

“May Allah enlighten you, makes you stronger along the way and make that your mission will open the doors of bliss”.

Allah emanet ol, salam and warm regards,

Cynthia