Rumeli Seyahatimiz: Sıradaki Durak Prizren/Kosova/Priştine

Üsküp’ten otobüsle Kosova’ya ve Prizrene ulaştık. Ferit ağabeyin kaldığı dershaneye gittiğimizde ağırlığı gençlerden müteşekkil bir cemaatin ruhaniyetiyle karşılaştık. Feyizli dersler, hasretli kucaklaşmalarla oradan ayrılırken, Osmanlı’dan kalma yirmi yedi camisiyle semaya ser vermiş, kökleri mazide, gözleri istikbalde olan Rumeli’nin çiçeklerini samimi hissiyatımızla müşahede ettik.

Ecdadımızın mehter sesleri kulağımızda çınlıyordu.

Priştine:

17 Şubat Kosova’nın bağımsızlığını kazandığı sevinçli bir günde Murad Hüdavendigar’ın meşhedini (kabrini) Fatihalarla ziyaret ettik.

Murad Hüdavendigar Kosova Meydan Muharebesi gecesi, Kosova meydanında gece şiddetli bir rüzgar çıkınca Cenab-ı Hakka ulvi bir münacatla (dua) iltica etmiş.

Ab-ı ruy-i Habib-i Ekrem için

Kerbela’da revan olan dem için

Rah-ı aşkınla sürünen yüz için

Dünya’da beni şehid

Ahirette said eyle

İslamiyet’e zafer ver Ya Rabbi.

Cenab-ı Hak duasını kabul ederek Rumeli’nin kapıları İslamiyet’e açılmış, kendisine de cennet kapıları sonuna kadar açılmış, şehadet şerbetini içmiş, Kur’an Avrupa’nın bağrına yayılmış, milyonların hidayetine vesile olmuştur. Allah onlara layık olmayı, Kur’an-ı ve Risale-i Nuru nice muhtaç gönüllere ulaştırmayı bizlere de nasip etsin. Amin

Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir.

Sultan Reşad ve Üstadımızın Rumeli Seyahati 1911

Sultan Reşad ile şarktan ulemanın temsilcisi olarak Üstadımızın katıldığı seyahatte, Kosova ve Sultan Murad’ın kabri ziyaret edilip, yüz bin kişiyle Cuma Namazı kılınıp hutbeler okunmuş, dualar edilmiş.

Priştine’de çok şevkli Arnavutça yapılan derse çok kıymetli ağabeylerimiz Faik ve Kazım ağabeylerde katıldı.

Derse katılan cemaat gece saat bire kadar dershaneden ayrılmadı.

Arnavutluk’ta dershane açmak isteyen, nurları tanıyan bir kardeşimizin şevki bizleri de şevklendirdi, kendilerine büyük kitaplardan bazıları hediye edildi.

NurNet Ekibi 

 

Rumeli Seyahat notlarımızın devamı gelecek…

Yazı Dizisinin Tamamı için tıklayın