Rus Ortodoks Kilisesi Risale-i Nur’lara Sahip Çıktı

Rusya bölgesel mahkemelerinin yasak “aşırı uç” diyerek karalama kampanyası yaptığı ve uzun uğraşları sonucunda yasaklılar listesine aldığı dini kitaplara Rus Ortodoks kiliseleri sahip çıktı.

Yasaklı kitapları birer kutsal hazine olarak gördüğünü belirten kilise yetkilileri, karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Rus kilisesi yetkililerinden Vsevolod Chaplin, konu ile ilgili dün yaptığı açıklamada; ”Rus mahkemelerinin bu yıldırma çabaları anlamsız. Bu kitapların hepsi birer kutsal hazine ve kutsal sözler barındırıyor”ifadelerini kullandı.

Yasaklı kitapların din için değil, Rus hükümeti için tehlikeli olarak işaretlendiğini, kararların tamamen politik ve dine düşmanca kararlar olduğunu söyleyen Rus Ortodoks kilisesi yetkileri, açtıkları karşı davanın sonuna kadar peşinden gidecek.

Ortodoks yetkililer ayrıca dünkü açıklamasında, Kitapların “aşırı uç”ların ortaya çıkışından en az 100 yıl öncesinden kalma olduğunu, kararın ne kadar politik ve din düşmanı bir karar olduğunu anlamamız için bunun yeterli olacağını savundu.

Yasaklı kitaplar arasında Risale-i Nur’lar da var

Rus Ortodoks Kilisesinin yasaklı kitaplar listesinden çıkartmak istediği kitaplar arasında Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Risale-i Nur’lar da mevcut. Pek çok Anadolu İslam aliminin kitaplarının da yasaklı listesinde olduğu görülüyor.

Risale-i Nur’ların da arasında bulunduğu bu yasaklılar listesine dair konuşan meşhur Rus teolog Andrey Kuraev; “Hayatımda görüp görebileceğim en barışçıl eserlere “aşırı uç” damgasının yapıştırılması tam anlamıyla korkunç. Ortodoks kilisesinin açtığı davaları destekliyorum. Rusyanın pek çok yerinde bu kitapları özgür bırakacağız” sözlerini sarf etti.

Onislam.net’in haberine göre Risale-i Nur’ların da arasında bulunduğu, Rus bölgesel mahkemelerinin yasak koyduğu bu kitapların özgürlüğü için açılan davalar önümüzdeki günlerde görülecek.

risale haber