Şirinevler Cuma Dersi

Dünyada binlerce noktada yapılan Nur Derslerinden  bir numune de İstanbul-Şirinevler mahallesinde yapılan derslerdir. Dersler bu mahallede yaklaşık 15 yıldır mutat bir şekilde devam ediyor. Dile kolay 15 sene az bir süre değil. Bu derslerden şimdiye kadar mahalle sakinlerinden yüzlerce kişi istifade etmiş ve istifade etmeye devam ediyor.

Bu gibi derslerin zeminin manevi bir süsü ve semavatın dahi dikkatine çeken bir hadise olduğunu risalelerden öğreniyoruz. Mütefekkirâne o çeşit sohbet-i imaniye, zemin yüzünün bir manevî ziyneti ve medar-ı şerefi olduğuna işareten biri demiş: “semâvât zemine gıpta eder ki, zeminde hâlisen lillâh sohbet ve zikir ve tefekkür için, bir-iki adam, bir-iki nefes, yani bir-iki dakika beraber otururlar, kendi Sâni-i Zülcelâlinin çok güzel âsâr-ı rahmetini ve çok hikmetli ve süslü âsâr-ı san’atını birbirine göstererek Sânilerini sevip sevdirirler, düşünüp düşündürürler.”

Ayrıca bu derslerin bir özelliği de insanı usandırmaması. Nasılki Kuran’ın özelliklerinden birisi usandırmamaktır ve her zaman tazeliğini muhafaza etmesidir. Aynen öylede Kuran’ın bir manevi tefsiri olan Risale-i Nur’a da Kuran güneşinden bu ışık yansımış. Risale-i Nur derslerinin usandırmamasına delil bu derslerle ömür boyu meşgul olan yüzlerce, binlerce Risale-i Nur okuyucularıdır. Hem de ilim iki kısımdır: Bir nevi ilim var ki, bir defa bilinse ve bir-iki defa düşünülse kâfi gelir. Diğer bir kısmı, ekmek gibi, su gibi, her vakit insan onu düşünmeye muhtaç olur. Bir defa anladım, yeter diyemez. İşte ulûm-u imaniye bu kısımdandır. Risale-i Nur külliyatındaki ilimlerin büyük bir çoğunluğu o cümledendir.

 

Sizleri de bu derslere davet ediyoruz. Hiç gitmediyseniz en azından ömürde bir defa dahi olsa bu derslerden mahrum kalmayınız.
Ders programı şu şekilde:

20:20 – 20:50 : Risale-i Nurların Dönerli Okunması

20:50 – 21:00 : Ara

21:00 – 21:40 : Açıklamalı Ders

21:40 – 22:00 : Çay, ikram

22:00 – 22:20 : Yurtdışı hizmet haberleri veya şevke medar bir hizmet haberinin paylaşılması

Haftalık derslere bazı zamanlarda başka beldelerden ağabeyler davet ediliyor ve böylece yapılan her bir yeni ders, yeni yeni bilgilerin elde edilmesine vesile oluyor.

24 Aralık Cuma akşamı, uzun yıllardır vakıfane, iman ve kuran hizmetinde bulunmuş Nurettin Yaşar ağabey derse iştirak etti. Samimi uslubu ve tatlı dili ile zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.