Sudan Hizmetlerinden Notlar

Sudan Nur Dersanemizde, Türkiye’den gelen üç kardeşimizle birlikte 1 Sudanlı 2 Fildişi Sahillerinden olmak üzere 8 kişiyiz. Bazı vakitlerde misafir abi ve kardeşlerimiz oluyor. Dua edin, inşallah Cenab-ı Hak sayımızı arttırsın.

Dersanemizde Çarşamba günleri öğlen namazından sonra Afrika Üniversitesine yönelik dersler olmaktadır. Üniversiteden kardeşlerin davet ettikleri gençlere, Cabir Kardeş ve Ebubekir kardeşimiz Arapça ders okumaktadırlar. İngilizceyi iyi bilen bir abimiz veya kardeşimiz olsa bu Üniversitede cok güzel bir hizmet zemini bulunmaktadır. Zira öğrencilerin birçoğu İngilizceyi iyi seviyede biliyorlar.

Ayrıca Üniversitede İngilizce olarak  imani meselelere veya içtimai meselelere yönelik müzakere toplantıları olmaktadır. Bu toplantılara bazen 150-200 kişi katılmakta ve bizi devamlı davet etmektedirler. (İngilizcesi iyi, Risale-i Nur’lara biraz vakıf birisi olsa burada çok güzel hizmet edebilir…)

ÇARSAMBA akşamları Türk abilere yönelik olarak Türkçe dersimiz olmaktadır. Dua ediniz Dersimize ve Dersanemize sahip çıkacak kimselerle Cenab-ı Hak bizleri karşılaştırsın.

PERŞEMBE akşamı esnaf ziyaretlerimiz olmaktadır. Dersanemize gelen ya da bir vesile ile tanışılan abilerin işyerlerine gidiyoruz. Cuma günü resmi tatil olduğu için abilerin işyerleri perşembe akşamı müsait oluyor bu vesile ile ziyaretler yapılıp ders okunmaktadır.

CUMA  ARAPÇA DERSİ, ikindi namazından sonra başlayıp aksam namazına kadar devam ediyor. Bu Derse ekseriye Sudanlı gençler katılmaktadırlar. Ayrıca Afrika Üniversitesinden de  Arapçası iyi  olan gençler katılmaktadırlar. Ders, dönerli, birer sayfa kitap okuyarak devam etmektedir (hemen hemen bütün derslerimizi öyle yapmaya çalışıyoruz). Kitap okuma sırası gelen, anladığı manaları anlatıyor, ona soru soranlar oluyor ya da o anlamadığı yerleri soruyor,  güzel mütalalı dersler oluyor. Zübeyir abi de derse ingilizce olarak katılıyordu (şu anda Arapça katılıyor). Bu derse gelen kardeşlerin çoğu uzak yerlerden 1,5 – 2 saatlik yollardan gelen kardeşler var. Bu ders içinde dualarınızı bekliyoruz. Bu kardeşlerin içlerinden hakiki manada anlayanlar çıkıp bu dersleri kendi mahallelerinde devam ettirsinler  inşaallah.

CUMARTESİ Arapça derse iştirak edenler ekseriyetle Üniversite öğretim üyesi camiası ve çeşitli meslek sahipleri. Sudan’da yapılan sempozyumdan sonra tanışılan kimseler ve Kitap Fuarında tanışılan kimselerin davet edilmesiyle oluşturulmuş bir ders  grubu. (Kitap fuarında çok güzel tanışmalara vesile olundu her seviyeden ilim erbabı bu fuarda standımızı ziyaret ettiler,  telefon numaraları ve adreslerini bıraktılar. Külliyat alan ya da çok sayıda kitap alanlarla kardeşlerimiz hususi alakadar oldular. Daha sonradan bu isimlere Sudanlı kardeşlerinde yardımları ile telefon edildi ve ziyaretler vasıtasıyla geri dönüşüm sağlandı). Dua edin içlerinden Risale-i Nurlara, Derslerimize ve Dersanemize sahip çıkacak kimseleri Allah bizlere nasip eylesin.

Bu ders geçen aya kadar ayda bir yapılıyordu. Haftada bir olması için Zübeyir abinin ve Sudanlı İzzettin kardeşin gayretleri devam ediyor, dua edin inşallah. Haftanın diğer günlerinde müsait olundukça ziyaretler ve davetler yapılmaktadır.

Abilerimizden ve kardeşlerimizden isteğimiz Sudan Dershanesini, alemlerinde canlı tutup dua etmeleri (Zaten ediyorsunuz da, biz genede hatırlatalım). Ayrıca Arapça öğrenmek, yurt dışında okumak veya hizmet yapmak isteyen kardeşlerimize buraları tavsiye etmeleridir. Hakikaten  çok güzel  Arapça ve İngilizce öğrenme imkanı bulunmakta, erkek ve kız öğrencileri ayrı kampuslarda eğitim görmekte, dini bilgileriyle birlikte ilmi derslerini de okuma imkanı bulmaktadırlar.

Dualarınızı Bekleyen Kardeşleriniz – Sudan