Sudan’da Diyanet İşleri Başkanı’ndan Risale Dersi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Sudan’da hem Sudan Hükümeti hem de Sudan Halkı tarafından büyük bir sevgi ve ilgiyle karşılandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, resmi ziyaret için bulunduğu Sudan’ın başkenti Hartum’da Cuma namazından önce Risale-i Nur Merkezini ve Nur dershanelerini ziyaret etti. Protokolle birlikte Sudan Risale-i Nur hizmetleri ile ilgili bilgi alan Görmez, yapılan Risale-i Nur dersine iştirak etti.

Hayrat Vakfı Sudan Temsilciliği’ni de ziyaret eden Görmez; Arapça eğitimi için Sudan’da bulunan Türkiyeli öğrencilere Risale-i Nur eserlerinden 21. ve 9. Sözleri okutarak dinledi. Gençlerin hallerinden memnuniyetini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; Sudan, Burkina Faso, Senegal, Nijer, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Somali, Tanzanya gibi farklı ülkelerden Hayrat Vakfı Sudan Temsilciliğinde kalan öğrencilere bir konuşma yaparak ziyaretini tamamladı.

Sudan’da bulunan Risale-i Nur talebeleri, ziyaretin anısına Mehmet Görmez’e hediyelerini takdim etti.

Diyanet işleri başkanı Mehmet Görmez, Hartum’un Kafuri Bölgesi’nde bulunan ve Türk mimarisinin Sudan’daki yeni örneklerinden biri olarak gösterilen En-Nur Camii’nde önce bir konuşma yaptıktan sonra hutbe okudu. Verdiği hutbede Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Hutbe-i Şamiye ve Münazarat eserlerinden izler taşıyan ifadelere yer veren Görmez: “Bugün İslam ümmetinin geri kalmasının en büyük sebebinin tembellik olduğunu” söyledi.

Görmez, tefrikanın tehlikeli olduğunu ifade ederek  “Tefrika toplumsal dayanışmayı yok eden bir mikroptur. Allah kitabında şöyle buyuruyor: ‘ Allah’ın ipine hep birlikte sımsıkı sarılın bölünmeyin, tefrikaya düşmeyin’ . Cenab-ı Allah, İslam birliğini emrediyor, ortak bir hedefte birleşmeyi ve ortak hedefe ortak örneğe gitmeyi emrediyor” diye konuştu.

“Cehalet, tembellik ve parçalanma ile mücadelinin yolu ilim, çalışmak ve birliktir” diyen Görmez, bütün davranışların Allah rızasını kazanmaya yönelik olması gerektiğini, İslam içerisine fitne sokmanın insan öldürmekten daha kötü olduğunu hatırlattı.

Cuma namazını da kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, cami çıkışında Sudanlılar ve bu ülkede yaşayan Türkler ile bir süre daha sohbet etti.

Abdurrahman Iraz / Serdar Aslan

Risale Haber