Vefat Yıldönümünde #SaidNursi’yi Twitter’da TT yaptık

Geçtiğimiz hafta içinde Üstadı Twitter’da TT yapabilir miyiz, düşüncesiyle yola çıktıktan sonra Bidap’a (Bilişim ve Dayanışma Platformu) danıştık, onlarda tabi yaparız inşallah deyince ve ekibinin bize vermiş oldukları desteği görünce NurNet sitemizde Twitter ile ilgili ilk haberi düştük… Akabinde birçok web sitesi, facebook sayfaları ve twitter kullanıcıları ve sözlükler vasıtasıyla kamuoyuna haber duyurulmuş oldu.

Cuma akşamı olarak belirtilen Perşembe gecesi 12’den sonra #SaidNursi etiketli twitler atılmaya başlandı. Gece 1 gibi Twitter da TT’ler arasında yerimizi almıştık 3-4 arası TT’lerin başına geçip en çok konuşulan #SaidNursi olmuştu, gece 23’te Twitter’ın gündemi değişinceye kadar TT kaldık ve bu zaman zarfında 17 saat TT’nin zirvesinde #SaidNursi vardı.

Cuma Namazından önce ise Dünya çapında #SaidNursi TT yani WTT oldu, yalnız bu 5 dakika civarı sürdü.

Bizim amacımız farklı bir alanda Üstadın vefat yıldönümü sebebiyle ismini, düşüncelerini, fikirlerini bir şekilde insanlara duyurmaktı ve internet alanında yaygın olarak insanları en hızlı ulaşabileceğimiz alan Twitter’dı.

Sabah vakitlerinde #SaidNursi etiketini gören bir kısım kişiler hiç beklemediğimiz halde #Ataturk etiketi ile paylaşıma başladılar, üzülerek şunu belirtmek isteriz ki, hiçbir insanın ağzına yakışmayacak derecede hakaretlere maruz kaldık ama bizim hareketimiz müsbet hareketti, kavgaya, gürültüye, kışkırtmaya gelmek istemiyorduk, Üstadımızdan bu dersi almıştık. Taşkınlık yapanlara karşı herhangi bir şekilde sözlü sataşmada bulunulmaması gerektiğini attığımız tweetlerde defalarca dile getirdik.

Bu sefer konu medyaya yansıdı, internet haber siteleri değişik değişik manşet atmaya başladılar, kimisi hiç tasvip etmediğimiz manşetler olsa da. İşte o manşetlerden bazı örnekler.

Bediüzzaman vefatının yıl dönümünde zirvede (Samanyolu Haber)

Said Nursi ölüm yıldönümünde Twitter’ın zirvesinde! (Medya Faresi)

Ve Said Nursi, Twitter’da TT oldu! (Moral Haber)

Said Nursi Twitter’da TT oldu! (Sentez Haber)

Said Nursi sanal medyada zirveye çıktı (Haber Demeti)

Said Nursi twitter’ın zirvesinde (Star Gazetesi)

Atatürk mü birinci Said Nursi mi? (İnternet Haber)

Twitter’da Atatürk ve Saidi Nursi kapışması! (Gazete Vatan)

Twitter’da müthiş kapışma! (Star Gazetesi)

Pes dedirten Atatürk-Said Nursi kapışması (Rota Haber)

Atatürk – Saidi Nursi kapışması (Gerçek Gündem)

Atatürkçüler, Said Nursi’nin TT olmasını kıskandılar (Haber Yurdum)

Daha birçok haber sitesi haber yaptı, araştırırsanız çok rahat bulabilirsiniz. Bu arada Moral FM’de canlı olarak radyodan #SaidNursi Twitterda TT oldu haberini geçip, dinleyenlerini twitter’a davet etti. Ayrıca Risale Haber ve Risale Ajans başından sonuna kadar meseleyi web sitelerinde fazlasıyla duyurmuşlardır. İHL Sözlük sitesi ise o gün temasını #SaidNursi’yi Twitter’da TT yapalım olarak değiştirmiştir.

Dün #SaidNursi etiketiyle atılan birkaç tweetide ayrıca sizlerle paylaşmak isteriz:

Senai Demirci: #saidnursi ölüm yıldönümüyle anılacak adam değildir; sözleri hâlâ dipdiri; #saidnursi risale sayfalarında capcanlı konuşmaktadır.

Ertuğrul Erkişi: Bencede #saidnursi ye yıldönümü dar gelir.Ufku bütün beşerî sınırları aşmış biri..

Mustafa Ulusoy: #SaidNursi: Büyük Cevşende derlediği dualar en sıkıntılı anlarımda terapistim oldu.

Asım Yıldırım: Çağa ışık tutan adam: #saidnursi Mekanın Cennet olsun Üstadım…

Nihat Doğan: Biz muhabbet fedaileriyiz,husumete vaktimiz yoktur.. #SaidNursi ölümünün 52.yıldönümünde rahmet ile yad ediyoruz

Fethi Çağıl: Merak ediyorum: #SaidNursi’yi ve Risale-i Nur külliyatını eleştirenler, hiç eserlerini okumuşlar mı? Hayatına göz atmışlar mı?

Fatma Gökbulut: #saidnursi şehri terk etmezse’çöp arabasıyla atın’diyen dönemin İçişleri Bakanı Namık Gedik öldüğünde,cesedi bir çöp arabasıyla taşınmıstır.

Uğur Akkafa: HAKARET eden insanlar,onların ebedi hayatlarını kurtarmak için #SaidNursi nin ne kadar mücadele ettiğini görünce Ahirette çok UTANACAKLAR

Hayat Felsefesi: Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır. #SaidNursi

Prosperty: #saidnursi yi andım, zaten 3-5 tane takipçim vardı, kayboldular. 🙂 sağlık filan olsun.

AgziKulagindaPesimst: #SaidNursi ‘yi taniyanlar yobaz degiller, onu asil tanimayanlar yobazdir…

SyNr: Hangi bir baba,milyonlarla evlâda sahib olmuştur? Hem de nasıl evlâdlar!..Ve hangi bir üstad, bu kadar talebe yetiştirebilmiştir? #SaidNursi

Tan^nur: 25 yaşında tatmadığı dünya zevki kalmamış kemalist gençlik, 84 yıllık ömründe dünya zevki tatmamış adamı anlayamaz. #saidnursi

Son Geçtiğimiz Tweet: Üstad’ın vefat Yıldönümünü #SaidNursi etiketiyle gün boyu TT tutan herkese teşekkürler. Bizi Takip edin, bi dahaki projelerde görüşmek üzere.

NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: