“VI. Dini Yayınlar Kongresi” 29 Kasım’da başlıyor…

KongreDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından altıncısı düzenlenecek “VI. Dini Yayınlar Kongresi” 29 Kasım 2013 Cuma günü İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde başlayacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla gerçekleşecek ve üç gün sürecek kongrenin ana teması “İslam-Sanat ve Estetik” olarak belirlendi.

Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen kongrede, yayıncılık alanındaki gelişmeleri takip etmek, yayın hizmetleri için kısa, orta ve uzun vadede hedefler ve yeni projeler oluşturmak, konunun uzmanlarından istifade etmek, kendi bilgi ve tecrübelerimizi özel sektör ile paylaşarak dini yayıncılık alanındaki gelişmelere katkı sağlamak hedefleniyor.
“İslam-Sanat ve Estetik” ana teması altında ‘Dinler ve Estetiğin Keşfi’, İslam Sanatının Tarihsel Serüven,’, ‘İslam ve Edebiyat’, ‘İslam ve Mimari’, ‘İslam ve Musiki’, ‘İslam ve Görsel Sanatlar’, ‘Geleneksel Türk-İslam Sanatları’, ‘Din ve Sanat Konulu Neşriyat’, ‘İslam, Sanat ve Estetik Konulu Yayıncılıkta Gelecek İçin Perspektifler’ konularının oturum başlıkları halinde değerlendirileceği kongrenin son oturumuna Diyanet İşleri Başkanı Görmez başkanlık edecek.
Dokuz oturum halinde gerçekleştirilecek kongreye, alanında uzman pek çok akademisyen, sanatçı, araştırmacı ve yayınevi temsilcisi katılacak. Kongrede ele alınacak konuların, ‘İslam, Sanat ve Estetik’ konulu dini yayınlara ve bu konuda yapılacak akademik çalışmalara önemli katkılar sağlaması bekleniyor.www.diyanet.gov.tr