5-9 Sınıfların Seçmeli Kur’an Dersi İçin Son 2 Gün!

Yeni eğitim sistemine göre 5. sınıftan itibaren çocuklarına seçmeli ders almak isteyen velilerin okul müdürlüklerine başvuru dilekçelerini 12 Eylül tarihine kadar vermeleri gerekiyor.

Ülke genelinde yeni eğitim sistemi birincisi sınıfların okula gelmesiyle bugün başladı. Diğer sınıflar ise 17 Eylül Pazartesi günü okula başlayacak. Milli Eğitim Müdürlükleri son çalışmalarını yapıyor. Okul müdürleri ise sınıfları belirlemeye devam ediyor.

Bu sene getirilen yenilikler arasında seçmeli dersler de bulunuyor. 31 Ağustos 2012 tarihli MEB Genelgesi gereği bu yıl ortaokul 5. sınıf ile her türlü lise, Anadolu, fen, sosyal bilimler, mesleki ve akademik liselerin 9. sınıfındaki öğrenci velileri, verecekleri dilekçeler ile Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçebilecek. İsteyen veliler, ‘Seçmeli Kur’an, Hz. Muhammed’in Hayatı‘ ve ‘Temel Dini Bilgiler‘ derslerini çocukları için tercih edebilecek. Çocuklarının bu dersleri almasını isteyen velilerin 12 Eylül Çarşamba gününe kadar okul müdürlerine dilekçe vermesi gerekiyor.

‘MÜDÜRLER İSTEKSİZ DAVRANIYOR’

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Numan Şeker, talebin 10 öğrenciyi geçmediği sınıflarda bu derslerin açılmayacağı uyarısında bulundu. Çocuklarına bu dersleri okutmak isteyen velilerin acele etmesini isteyen Şeker, bazı okul müdürlerinin ise bu dersleri verme konusunda isteksiz davrandığı yönünde yoğun şikayet aldıklarını kaydetti.

Şeker, şunları dile getirdi: “Bazı okullarda okul müdürleri, müdür yardımcılarının bu dersleri okutmak istemediğini görüyoruz. Bize gelen şikayetlere göre özellikle ‘Kur’an ve Peygamberimizin Hayatı’ derslerini, okutacak öğretmen bulunmadığı gerekçesiyle seçtirmiyorlar. Velilere, ‘Okutacak öğretmenimiz yok, bu dersleri seçmeyin’ şeklinde yönlendirmede bulunuyorlar. Bu konuda ciddi şikayetler alıyoruz.

CİHAN

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: