Acaba Sen Cahil Misin?

Bir Müslümana “arkadaş, sen cahil misin?” diye sorarsanız, büyük ihtimalle alacağınız cevap; “Ben filan üniversitenin, filan bölümünden mezunum. Tabiî ki de cahil değilim.” Şeklinde olur. Cahillik bu asırda böyle anlaşılıyor maalesef. Peki asıl cehalet ne mi?

Eğer sen günde beş vakit namaz kılman gerektiğini bilmiyorsan yada bildiğin halde ezana kulak asmayıp, namazı umursamıyorsan evet sen CAHİLSİN.

Önümüz Ramazan. Ramazan’da oruç tutman gerektiğini bilmiyorsan yada bildiğin ve tutabileceğin halde orucu tutmuyorsan evet sen CAHİLSİN.

Üzerine zekat düşüyor ve Allah’ın sana verdiği maldan, fakirin hakkı olan zekatı bilmiyor yada bu zekatı fakirlere ulaştırmıyorsan evet sen CAHİLSİN.

Sarhoşluk veren içkilerin tümünün haram olduğunu bilmiyorsan yada bildiğin halde içiyorsan evet sen CAHİLSİN.

Sayısal Loto, İddia, Milli Piyango ve diğer şans oyunlarının kumar olduğunu ve kumarın da haram olduğunu bilmiyor yada bildiğin halde bu kumara giriyorsan evet sen CAHİLSİN.

Zinanın ne olduğunu, bu fiilin haram olduğunu bilmiyorsan yada bildiğin halde bu günaha giriyorsan, evet sen CAHİLSİN hem de en katmerlisinden.

Bir Müslüman olarak bunları bilmiyorsan yada bildiğin halde uygulamıyorsan; istiyorsan iki dalda profesör ol, Ordinaryüs ol; bilmem yurt dışındaki filan üniversitenin en zor bölümünü birincilikle bitir, istersen IQ 200 olsun, kusura bakma CAHİLSİN, CAHİLSİN, CAHİL.

Bu cehaletten, ancak bir Müslüman olarak bilmemiz gerekenleri bilip, hayatımıza tatbik ederek kurtulabiliriz..

Selam ve dua ile..

Halil İbrahim DEDE

26/06/2014-Çorlu

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: