Ahmet Akgündüz’den Soma’ya Taziye ve Göstericiye Eleştiri

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz‘den Soma’da gerçekleşen maden faciası için Taksim’de yerlere yatarak eylem yapanlara anlam dolu mesaj.

ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Soma’da vefat eden madencilere Allah’tan rahmet diledi.
 
”Soma’daki musibette vefat edenlere Allah’tan rahmet niyaz eder, yakınlarına sabır ve taziyetlerimizi takdim ediyoruz.”
Prof. Dr. Ahmet Akgündüz bu iki Ayeti hatırlattı ;“Size isabet eden her türlü musibet ancak Allah’ın izni ile olur.” (TEĞABÜN SURESİ – 11. AYET) 

“Mutlaka sizi biraz korku ve açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksilterek imtihan ederiz. (Ey Peygamberim!) Sabredenleri müjdele. Onlar başlarına bir musibet gelince, ‘Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz.’ derler. İşte Rableri tarafından bol mağfiret ve rahmete nail olacak kimseler bunlardır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da bunlardır.” (BAKARA SURESİ – 155/157. AYETLER)

AHMET AKGÜNDÜZ‘DEN ANLAM DOLU TEPKİ : BU HANGİ DİNİN FATİHASI

İşte Prof. Dr. Ahmet Akgündüz‘ün yaptığı o paylaşım:

”Musibet geldiğinde şehidlere Fatiha yahut Yasin okumasını bilmeyenler; yakınlarına sabır dilemenin manasını anlamayanlar, metrolarda oturarak ve yatarak tepki veriyorlar.

Acaba yatmak ve metrolarda oturmak hangi inancın Fatiha’sıdır? Bilen var mı?

Yanlış anlaşılmasın, elbetteki bu büyük musibete sebep olan ihmalcilerin yakasından adalet mutlaka yapışmalıdır.
 
Ancak; 
 
“Musibetzede mükafat ister. Ya amir-i hatadarın hasenatı verilecektir (o ise hiç hükmünde) veya hazine-i gayb verecektir. Hazine-i gaybda böyle işlerdeki mükafatı ise, derece-i şehadet ve gaziliktir.” Sünuhat-Tuluat-İşarat ( 51 ). Tabii ki, burada manevi şehadet mevzunbahis olabilir.
 
“Nass-ı hadisle, böyle musibetlerde ehl-i imanın zayi’ olan malları tam sadaka hükmündedir. Hususan bu zamanda, yüz sadaka kadar o fani malları, baki ve daha çok ebedi mallara inkılab ederler. Onun için sabır içinde bir cihette şükretmek gerektir. İnşaallah dünyada dahi o keffaret-üz zünub olan zayiatın yerine Erhamürrahimin ihsan eder. Geçmiş olsun, başınız sağ olsun, faidesiz merak etmeyiniz deyiniz.”Said Nursi / Emirdağ Lahikası-1 ( 175 )

Kaynak: Risaleajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: