Alemimizdeki müsilaj

Alemimizdeki müsilaj 

“Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir.” [wikipedi] 

Bugünlerde bir çok mecralarda bu müsilaj meselesi gündeme gelmekte. Herkes heybesindeki çözüm haritasını ortaya döküyor. Peki bu müsilajın bize bakan vechi nedir diye alemimizi yoklasak neler çıkacak acaba hiç düşündük mü? 

Burada müsilaja ve gaflete sebep olan şeyler olarak bakmalıyız. O zaman karşımıza farklı manzara ve tablolar çıkmaktadır. 

İnsanı Hak’tan alıkoyan malayani olan her şey nefs-i emmarenin müsilajıdır. Bu müsilaj insanı şevk, gayret, cehd, faaliyet, ciddiyet, sadakat, metanet, salabet, ihlas gibi nezih hasletlerden ya alıkoyuyor ya geri bırakıyor. 

İnsan hakikatlerle meşgul olamadığı için tam manasıyla alemini müsilajlar istila etmektedir. Sıkıntılı olan bu zamanlarda insan kabz-bast aleminin etki alanına girmektedir. Bu kabz haletinde insanı sıkıntılar, afakanlar basar. Maneviyattan uzaklaşırsa insan küfre kadar gider Allah muhafaza. Maneviyata adım atarsa bu onu terakki ettirir. Yani birisinde müsilaj ayağını kaydırabilir diğerindeyse insanı say u gayrete, azm ü sebata sevk eder. Bu sebeple insan alemi 18 bin alemin kesişme kavşağı olması cihetiyle daima müsilajlara açıktır. 

İnsan alemini müsilajdan temizlemek için tefekkür, tezekkür ve kıraatle olan meşguliyetini daha da arttırıp doğru şeylerle, doğru kimselerle ve doğru yerde meşgul olma yolunu tercih etmelidir. 

Ne mutlu nefsini ve neslini hakikatlerle meşgul edebilene.. 

Selam ve dua ile 

Muhammed Numan ÖZEL

 

Kaynak: RisaleHaber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: