Allah size yer yurt nasib etti..

Günün Ayet-i Kerime meali…

Bismillahirrahmanirrahim

Düşünün ki bir zaman siz dünyada az ve zayıf idiniz. Öyle ki insanların sizi tutup kapacağından endişe ediyordunuz. Bu halde iken Allah size yer yurt nasib etti, sizi yardımıyla destekledi, sizi temiz ve helâl şeylerle rızıklandırdı, ta ki şükredesiniz.

[Enfal, 26]

Bir milletin kendini güven içerisinde hissettiği, barınıp rızıklandığı, güzel bir vatanının olması çok büyük bir nimettir. Bu nimete şükür için, insanın vatanının kalkınması için çabalaması, fitne ve bölücülükten uzak durması gerekir. İslamda, terör ve fitne yasaklanmıştır. Yüce Rabbimiz “Allah fesadı sevmez” (Bakara/205) ve “Fitne ise, adam öldürmekten daha kötüdür.” (Bakara/191) gibi ayetleriyle fitne ve bozgunculuğu yasaklamıştır.

……….

Günün Hadis-i Şerif’i…

Bismillahirrahmanirrahim

Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki:

Her şeyin bir şerefesi vardır. Kur’an-ı Kerim’in şerefesi de Bakara Suresi’dir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir: Ayetü’l- Kürsî“.

(Tirmizi, Sevâbu’l-Kur’an 2)

.…….

Risale-i Nur’dan;

Nihayetsiz(hadsiz) hâcât-ı insaniyeyi(insan ihtiyaçlarını) ifaya muktedir(yerine getirmeye gücü yeten), ancak nihayetsiz bir kudret ve nihayetsiz bir ilim sahibi olabilir.

Öyle ise, ubudiyete şayan dahi yalnız O’dur (Allah’tır).

.…….

Cevşen’den ;

66-

Ey kelimeleriyle hakkın hak oldugunu gösteren,
Ey hükmünü geri bıraktıracak kimse olmayan,
Ey kazasını geri çevirecek kimse olmayan,
Ey kişiye kalbinden daha yakın olan,
Ey kullarından tevbeyi kabul eden,
Ey izni olmadan hiçbir şefaat fayda vermeyen,
Ey bütün gökler kudretiyle dürülmüş olan,
Ey yolundan sapanların en iyi bilen,
Ey gök gürültüsünün hamd ederek, meleklerin de korkusuyla kendisini tesbih ettiği,
Ey rahmetinin önünde rüzgarları müjdeci gönderen,

www.NurNet.Org

 

1 tane yorum yapılmış

  1. ESVET ÖZER dedi ki:

    Arkadaşlar,insan kendi vatanı da olsa dayanılmaz zulüm görüyorsa hemen hicret etmelidir,durmanın anlamı yoktur..Çünkü,bir ayette ise,hicret etmenin gereğini vurgular..yani zulüm gördüğü halde imanını yaşamakta zorlananlar ve buna rağmen deccale şeytana boyun eğip kendi menfaatleri açısından hicret etmeyenlere seslenir ayet..yani ahirette bir grubu ALLAH meleklerle muhatap kılar,o taifeye sorarlar,:sizi imanınızdan kim men etti?onlarda:biz iman eden kişilerdik ama başımızdakilerden çok zulüm gördük zorlandık..(meleklerin verdiği cevaba bakın),:ALLAH’ın arzı geniş değilmiydi?hicret etseydiniz ya..ve verecek cevap bulamadıkları için cehenneme atılırlar…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: