Allah’ın kanununa uy, yoksa felaket

Allah tarafında sana verilen vazifeleri iyi öğren ve ona terk etme . Yoksa bu gün insanın önüne serilen o kötü yollar çoktur ki insanı felaket ve helakete gütürüyorlar. Düşünün erkek olanlardan biri evden dışarı çıkar çıkmaz, görünüşte silahsız ama, erkeklerin maneviyatını öldürüyorlar. Öyle öldürüyorlar ki; bu öldürülen kişi haksız yere silahla öldürülen kimseye benzemiyor. Silah ile öldürülen o kimse şehit olup cennete gidiyor. Ötekisi ciddi tedbir ile sokağa çıkmadı ise cehennemi boylayabiliyor. Peki kimdir o kimse ki silahsız erkekleri öldürüyormuş? Sokaktaki açık saçık hanımlardır.

Görünüşte onlar sosyete hayata uymak için öyle yapıyorlar. Fakat büyük tahribat yapıyorlar. Bu sebepten islam dini geldiğinden beri, bu gün biz yaşadığımız devrin şerrinden Allaha sığınmışlar. Şimdi, karanlıktan kurtulup iman nuruna kavuşan kardeşlerim. Size tavsiyem, nefis ve şeytanın hilesine gelmeyin. İmandan aldığınız o kuvvet ile, her yerde pusu kuran o dost görünen düşmanların oyunlarına gelmemek için gayretli olun! Azda olsa bu topraklarda yetişip asırlarca dünyaya hakim olan o şanlı dedelere benzemek için gayretli olun. Açık saçık kızlar anne babalarından ve okuldan lazım olan din terbiyesini, almadıkları gibi önlerinde müthiş pusu olan öleceklerini de hiç düşünmeden yaşabiliyorlar.

Siz yapın ne yapın onlardan biri karşınıza çıktığı zaman onun güzelliğine değil, o şekilde dışarıda yürümesi yasak olan onların o açık saçıklıklarından korunun. Çünkü onların yaptıkları, erkekleri cehennemde yakmaya yarayan şeytanın bir oyunudur. Eğer nurlardan ders alabilirseniz, o büyük tehlikeden koruna bileceğinizden hiç şüphe etmiyorum.

Ey benle aynı vatanda yaşadığınız hanımlar ve kızlar! Madem ki ölümden sonra sonsuz bir hayat bizi bekliyor. O sonsuz cehennemi hak etmekten kurtulmaya gayret edin ki sonsuz mutluluk yeri olan cenneti kaybetmeyelim. Kendimize çeki düzen verip o cennetin kazanılması için uğraşmazsak Allahın bize en güzel hediyeleri olan, evlatlarımızı da cehenneme birer odun olarak yetiştirmiş oluruz. Bu sebepten bize verilen bu hayat fırsatını değerlendirmeyi bilelim. Size verilen o güzelliği, sizin için helal olan eşinize koruyun. Yoksa hem bu dünyada eşinizden boşanma gibi kötü hadiseler ile karşılaşırsınız. Hem de herkesi bekleyen ölümden sonra, hesabınız çetin olur.

Yapıp ne yapıp uydum kalabalığa deyip, yanlış düşüncesinden kurtulmaya gayret edin. Siz onun bunun boş sözüne değil, bizi hiç yoktan insan yaratan Allahın emirlerine uymaya gayret edin ki, kurtuluş yolunu bulmuş olasınız.

Sakın unutmayalım ki bizi hiç yoktan yaratan Allah’ımız Kur’anı Kerimde bize: “Kiramen katibine ya’lemune ma tef’alun.” (Kâtiplik yapan iki Melek, sizin yaptıklarınızı bilirler.) buyuruyor. Bundan anlıyoruz ki burada bütün yaptıklarımız, Allah’ın indinde belli olduğunu, bize önceden Allah bildirmiş oluyor ki burada yaşarken dikkatli olalım. Çünkü öldükten sonra bütün işlerimizden hesap vereceğimizi unutmayalım.

Öldükten sonra imansızı bekleyen azaplar kıldan ince kılıçtan keskin olan sırat köprüsünden geçmek var. Köprünün uzunluğu: Bin sene yokuş, bin sene aşağı iniş ve bin sene düzlük olacaktır. O köprüden herkes geçmeye mecbur olacaktır. Ateist oradan geçemeyip, köprüden cehenneme düşeceği bellidir. Onlara cehennemin azabı hiç bir zaman bitmeyecektir. imanlı olan günahkârlar ise: sevaplarından fazla olan günahları kadar cehennemde yanıp, sonra onlarda cennete gidecekler.

Allahın varlığına, görür gibi inanıp namaz, oruç, hac ve sair ibadetlerini harfiyyen yapan müslüman ölümü ile dünya zindanından kurtulmuş olur. Sırat köprüsünü şimşek gibi geçer. Sonra cennetin mutluluklarını yaşamaya başlar. O kimse için cennet öyle bir mutluluk yeridir ki ihtiyarlık yok, hastalık yok, huri kızları çok, hizmetçiler çok, tuvalete gitmek yok, yiyip içtiklerimiz vücudumuzdan misk kokusu olarak çıkar.

Oradaki hareket ruh hafifliğinde hayal süratindedir. Müslüman için cennetteki en çok mutlu olma hali “Mülakat’tır” Allah’ımız ile görüşmemizdir. Bir erkek Allah ile görüşmeye gittiği zaman, o kadar güzelleşecek ki: kaldıkları yere cennette dönünce hanımı, güzelliğinden beyini tanımayacaktır.

Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: