Alo Fetva Hattını Arayanlar Artıyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan Alo Fetva hattını arayanlar gün geçtikçe artıyor. Son yıllardaki artışın sebebi olarak Radyo ve TV programları gösteriliyor.

Alo-fetva logoKamuoyunda ‘Alo Fetva’ hattı olarak bilinen Alo 190’a İstanbul’da 2012 yılında 37 bin kişi müracaat etti. Dinî bilgileri danışma, güncel olaylara ilişkin görüş bildirme amacıyla kurulan Alo 190’ı en çok kadınlar aradı.

Alo Fetva hattı kayıtlarına göre 37 bin kişinin 31 bini kadın, 5 bini erkek. Kalan bin kişinin ise cinsiyet kaydı tutulmamış. Sorulan ve şikâyet edilen konuların başında kadına karşı şiddet geliyor. İstanbul Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Nevin Meriç, kadınların ‘şiddet’ konusunda vaaz ve hutbe talep ettiğini belirterek, “Hutbenin hedef kitlesi genel olarak erkekler olduğundan, ‘hocalarımız ihtar etse, erkeklerin dikkatlerini çekse’ diye talepte bulunuyorlar.” diyor. Meriç, gelen soru sayısını aylar üzerinden yorumladığında, ibadet takvimi hangi aya denk geliyorsa o ay yoğun telefon akışı aldıklarını ifade ediyor. Alo Fetva hattında 2012’nin en yoğun soru alan ayı Ramazan olmuş. Ay boyunca 10 binin üzerinde soru gelmiş. Ramazan ayının mevsimsel olarak yaza denk gelmesi soru sayısını da artırmış. Kurban ve hac gibi konular da mevsiminde yoğunlaşmış. Ramazan ayında aileler seyahatlerle ilgili soru sorarken hac takviminde erkekler ‘tavaf ve ihram’la ilgili soru yöneltiyor. Kurban Bayramı’nda ise ‘kurban kesimi’ ile ilgili sorular geliyor.

Televizyondaki sabah programları kuşağının vazgeçilmezi haline gelen ilahiyat hocaları da Fetva hattının telefon trafiğini hızlandırıyor. Özellikle hanımların izlediği programlardan sonra vaiz ve hocalar, dinî konulardaki soruları cevaplıyor. Nevin Meriç, medyada gündeme gelen dinî konuların insanları etkilediğini belirterek bu programlardan sonra çok arandıklarına dikkat çekiyor. Alo Fetva hattı, özellikle cuma günleri TV programlarına çıkan hocaların izlendiği vakit çok aranıyor. Meriç, hanımların “Programı izliyordum, şöyle bir şey duydum doğru mu?” diye anında aradıklarını ifade ediyor. Uzman Meriç, geçtiğimiz hafta gündeme gelip dünyadan ve Türkiye’den 4 bine yakın insanın Şirince’ye akın ettiği Maya takvimindeki kıyametle ilgili çok soru geldiğini kaydediyor. “Medya mayayı nasıl kurguluyorsa onun üzerinden soru geliyor.” diyen Meriç, konuyla ilgili ‘Kıyamet kopacak mı? Biz ne yapacağız? Bu doğru mu yalan mı? Neden bizi kandırıyorlar? Kızım evde korkuyor ne yapacağım?’ şeklinde sorular geldiğini ifade ediyor. Fetva hattına gelen aynı tür sorular, dinî bir konunun gündeme geldiğini gösteriyor. İstanbul Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Vildan Pehlivan Uçman da “Eğer bir soru o günlerde çok sorulmaya başlamışsa ‘herhalde medyada bir şey oldu, birisi bir şey söyledi’ diyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Kadınlar, kürtaj ve şiddeti soruyor

Uzman Nevin Meriç, hemen her gün kürtaj hakkında soru aldıklarını belirterek “Kürtajın günahı anlamında farklı çevrelerden teyit edici, ‘günahmış doğru mu?’, şeklinde sorular geliyor.” diyor. Bursa İl Müftülüğü’nden alınan bilgilere göre bayanlar ‘kadın halleri, boşanma ve evlilik, ailevi sorunlar’ hakkında soru sorarken erkekler ‘faizsiz bankacılık, ticarî münasebetler, krediler’ hakkında soru yöneltiyor.

İlmihal eksikliği soruları artırıyor

Alo Fetva hattına en çok ilmihal ve temel dinî konularda soru geldiğini söyleyen Meriç, “Temel dinî konularda bir eğitimden geçsek bize gelen soruların yüzde ellisi azalır.” diyor. Meriç, telefonda namaz kılmayı, rekâtları, imsak, sahur vaktini öğrettiklerine dikkat çekerek “İlmihal konularını halledebilsek sorularımız azalır ve farklılaşır.” diyor.

Alo 190, daha çok arandı

Alo Fetva hattı numarasının Türkiye genelinde 190 olması, gelen soruları da artırmış. Vatandaşlar, sabit ve cep telefonlarından 190 numarasını çevirerek, bulundukları şehrin il müftülüğüne bağlanıyor. Müftülüklerde bulunan “Dinî Soruları Cevaplandırma Komisyonu” üyelerine sorularını yöneltebiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, Alo Fetva hattı olarak kullanılan 444’lü numarayı iptal ederek sabit hatlardan ve cep telefonlarından ücretsiz aranabilen ‘Alo 190 Dinî Danışma’ olarak yenilemişti.

Kevser KULAKSIZ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: