Ayasofya Meydanı’nda ‘Ümmet İftarı’

– Doğu Türkistan, Filistin, Suriye, Arakan ve dünyadaki tüm mazlumların yanında olmak amacıyla Ayasofya Meydanı’nda ”Ümmet İftarı” düzenlendi.
Sabah Namazı Devrimi Gönüllüleri tarafından organize edilen ”Ümmet İftarı”nda konuşan gazeteci-yazar Adem Özköse, şu anda Doğu Türkistan’da yaklaşık 40 milyon Müslümanın zulüm altında olduğunu, Gazze’de, Mısır’da, Suriye’de ve Arakan’da Müslümanların işkence gördüğünü, öldürüldüğünü anlattı.
Ümmetin, dayanışma içinde olmasını isteyen Özköse, şöyle devam etti:
”Suriye’de, Filistin’de, Gazze’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ümmetin ayağa kalkmasını istiyorsak, aramızdaki dayanışmayı arttıracağız. İmanın şartlarından biri de birbirimizi sevmektir. Vakit, ümmet olma, kardeş olma, birbirimiz arasındaki dayanışmayı arttırma vaktidir. Bunu yaptığımız zaman başarmış oluruz. Biz burada rahatça orucumuzu tutup, namazını kılabiliyoruz. Şu anda Doğu Türkistan’da bunlar yasak. Dünyada 60 civarında ülkeye gittim. Birçok ülkede yaşayan Müslümanlar, ülkemizdeki Müslümanlar kadar rahat değiller. Ancak bu ülkede, bu imkanları kendi nefsimiz için kullanmamalıyız.” 
Özköse, Ayasofya’nın ibadete açılmasını gerektiğini belirterek, ”Bu milletin ruhu, Ayasofya’nın odalarına hapsedildi. Ayasofya ibadete açılmalı. Ayasofya açılmalı ve odalarındaki haçların yerini hilaller almalı” dedi.
Gazeteci Yakup Köse ise Filistin, Gazze, Arakan, Doğu Türkistan ve Suriye’de ağlayan Müslümanlar olduğunu, bu şuurla iftar yapılması gerektiğini söyledi.
Müslümanları yıldırmak isteyenlerin başarılı olamayacağını aktaran Köse, ”Arakan, Filistin, Doğu Türkistan, Suriye, Gazze için dua edin. Canı gönülden dua edin. Çok güzel günler bizi bekliyor” değerlendirmesini yaptı.
Yapılan duanın ardından, ”Ümmet İftarı”na katılanlar simit, ayran, hurma ve su ile oruçlarını açtı.
AA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: